Boží Dar

Kronika

POČASÍ

29.března se vrátila zima v plné síle: teplota pod -10 stupňů a min. 20 cm nového sněhu. Počasí březnové v Krušných horách obvyklé.

AKCE V OBCI

6.3.2020 Žehnání a křest piv v pivovaru Červený Vlk u příležitosti 30. výročí samostatné obce Boží Dar. Občané mohli okoštovat všechny druhy žateckého pivovaru, pro který se stane Boží Dar výkladní skříní. Součástí byla prohlídka pivovaru a malé pohoštění. Přivítání pronesl starosta obce Ing. Jan Horník a odborný výklad podali majitelé a sládek pivovaru. Na zdraví! Zum Wohl. Právo pivovárečné udělil hornímu městu v roce 1546 již saský kurfiřt Johann Friedrich. Vlastní pivovar město mělo v prostorách dnešních dvou domů při výjezdu z obce na ČOV a Horní Blatnou.

FOTOGALERIE ZDE

COVID pandemie

Od 11.března v důsledku pandemie COVID-19 školy zavřeny. Děti sedí doma na Božím Daru a nastupuje domácí vzdělávání, online výuka pro některé. Nikdo netuší, jak dlouho to bude trvat.

Vláda ČR vyhlásila 12:března nouzový stav na celém území státu.

13.března se hranice Boží Dar – Oberwiesenthal zavřela. Od kruhového objezdu to signalizuje značka slepá ulice a Cizinecká policie a celníci mrznou při teplotě pod bodem mrazu a na sněhu. S tím nikdo nepočítal 1000 metrů nad mořem.

Nosíme roušky. Šijeme roušky. Maminky a ženské na Božím Daru (Kutějová, Procházková, Bauerová, Poštová, Fiedlerová, Jan Tichý, Ingrid Koltermann a další) shánějí ty nejlepší vzory, aby našily nejen pro sebe, ale také pro Domov na Mariánské, Domov seniorů v Perninku a dodali jsme také do Oberwiesenthalu, min. 150 ks. Tam stále nevěří, že nosit by je měli všichni. Hranice zavřeny, proto předáváme přímo na čáře pod policejním dozorem. 27.března spouštíme společně kampaň MeinGesichtfür Oberwiesenthal. MeinGesichtfür Boží Dar.

Městská policie a Horská služba rozvážejí obědy z hotelu Praha starším občanům na Božím Daru za symbolickou cenu. Podobnou službu nabídl také Pivovar Ryžovna. Lidé nemusejí tak často jet do podhůří nakupovat a riskovat nákazu v obchodních centrech.

Víkendové nájezdy turistů do přírody řeší také městský strážník.

V obci vládne nebývalý klid a ticho. Žádný stres, jen pochůzky do obchodu.

Od 15.března Konzum Ćáda redukuje provoz pouze na dopolední hodiny. Na objednávku přivezou cokoliv. A do obchodu chodíme s rouškou od března až do července.

Je zavřeno Infocentrum. Stav nouze využívají k vymalování speciálními barvami a k úklidu.

Pošta v provozu pouze v omezených hodinách od pondělí do pátku. Soboty a neděle zavřeno.

15.března v 5 hodin se otevírá hraniční přechod Boží Dar pro pendlery. Byl dodatečně přidán na seznam přechodových míst. Kontroly pracovních povolení, měření teploty a další opatření. K sousedům se na návštěvu se zatím nepodíváme.

Zastupitelstvo 23.3. se nekonalo. Nový termín byl stanoven hned po Velikonocích na 13.4. Citujeme JH: „Pokud vláda bude i nadále kázat vodu a její členové se budou opíjet vínem (zmrzlinou, sýrem apod.), vše z programu projednáme. Jsem zvědav, kdo nám za to bude chtít utrhnout hlavy i s rouškami. A pokud se někdo takový najde, tak potom bude muset po včerejším sedánku v Lánech začít na Hradě.”

FOTOGALERIE ZDE

SPORT

"Vo Zlámanou grešli“ zabojoval také TelemarkTeam Boží Dar

Desátého ročníku závodu v Rokytnici nad Jizerou se zúčastnila také výprava historických lyžníků božídarského TelemarkTeamu. 7.března byl součástí programu slalom se startem hromadným a závod ve skoku dalekém, to vše na historických lyžích a v dobovém ustrojení.

FOTOGALERIE ZDE

Legendární KIWI Cup oslaví třicítku až v roce 2021

Co mají společného? Neklid. Zelená. Telemark. Třicetiletou tradici závodu KIWI CUP pro vyznavače historického i soudobého telemarku si připomeneme až příští rok. Důvod je jasný: omezení v důsledku COVID-19. Organizátoři z Telemark Teamu Boží Dar dlouho zvažovali odjet alespoň externí závod, nakonec se rozhodli kulatiny přeložit.

Dámská jízda přeložena. Cirkus kolem koronaviru způsobil zrušení mnoha dalších kulturních a sportovních akcí i větších rozměrů. Dámy se tedy rozhodly pro letní variantu pěšky a 15.srpen.