Boží Dar

Kronika

POČASÍ

Po jarních parnech a suchu, kdy borůvky zhnědly a zasychaly stejně jako některé stromy, přišly vydatné několikadenní lijáky. Voda v rašeliništi stojí a jezírka jsou plná. Louky krásně kvetou a zelenají se. Prostě zatím se prognóza o 500ti letém suchu nenaplnila i přes opravdu krátkou na sníh nedostatkovou zimu.

AKCE V OBCI

3. června otevřena po koronavirové pauze rozhledna Klínovec. Důkladný úklid po zimní přestávce stál za to.

Petice proti projektu a kovovému monstru Stezky do oblak - Skywalku nemá zatím potřebných 10.000 podpisů, ačkoliv byla zahájena již na podzim. Na konci června potvrdil pan MxxxK, že petice proti výstavbě Stezky do oblak – Skywalk nebyla z důvodu nízkého počtu na papíru odevzdaných podpisů zaslána do Senátu. V Infocentru byla znovu petice vyvěšena a zveřejněna na internetu.

PODROBNOSTI ZDE

20.června zažilo božídarské muzeum a jeho selská jizba svatební premiéru v důsledku silného lijáku (svatba přeložena od křížku do tepla).

21.června dostaly božídarské děti, které navštěvovaly kroužek anglického jazyka, svoje „vysvědčení“ na vrcholu klínovecké rozhledny, což se stalo tradicí.

FOTOGALERIE ZDE

COVID PANDEMIE

5.června uvolnila Vláda ČR další opatření a přes hranice přijeli po třech měsících první němečtí návštěvníci na Boží Dar. Restaurace, hotely, ale také benzinová pumpa už přeshraniční styk opravdu potřebovaly.

15.června uvolněna opatření na hranici se Saskem. Žádné kontroly, žádné testy nebo karanténa po návratu z obchodu. Zmizely také budky, které využívala Policie ČR, pohraniční stráž a její hlídky. Jsme opět v Schengenu, který 14.6. oslavil 35 let od svého vzniku. A jezdí se opět nakupovat do sousedního Oberwiesenthalu, kde platí opatření: roušky, rozestupy a maximální počet v obchodech.

COVID pandemií ovlivněný školní rok 2019-2020 skončil 30.června a také pro božídarské děti, ať již navštěvují ZŠ a SŠ v Ostrově, Jáchymova, začaly prázdniny.

KULTURA

Rekonstrukce kostela svaté Anny pokračovala tryskovou injektáží pro zajištění statiky věže kostela. V polovině června se vrtaly vrty pro tepelné čerpadlo. Uvnitř kostela po postavení lešení se opravily odfouklé omítky, proběhl průzkum výmalby a čeká se na vyjádření památkářů k dalšímu postupu.

25.června byly zahájeny stavební práce na sociálním zařízení na vrcholu Klínovce. Oprava hotelu stále stojí. Odhadované náklady na opravu v souladu s požadavky památkářů se blíží téměř půl miliardě korun. Chátrající objekt trpí a je častým předmětem kritiky města Boží Dar ze strany návštěvníků

SPORT