Boží Dar

Kronika

POČASÍ

AKCE V OBCI

25.července Anenská pouť Letošní ročník i přes komplikace způsobené pokračující pandemií COVID-19 a možná právě proto se setkal s mimořádným zájmem. Za jeden víkendový den navštívilo Anenskou pouť téměř dva tisíce hostů, do infocentra zavítalo 993 návštěvníků.

Krušnohorské produkty všech druhů, velikostí a chutí lákaly, včetně vítězné „Dobroty Karlovarského kraje“ pod příznačným názvem koření „Krušnohorník“. Přivítali jsme paličkující dámy ze sousedního Oberwiesenthalu a abertamské šičky kožených rukavic.

Pro děti byly připraveny historické kolotoče, výtvarné dílničky a divadelní představení Ochotníků Ostrov.

FOTOGALERIE ZDE

NAŠI OBČANÉ

20.července zemřela dlouholetá obyvatelka paní E.V. ve věku 79 let. Jedna z nejhodnějších stařenek, kterou všechny božídarské děti měly opravdu rády, když si na růžku hrály. Vždy s úsměvem a pozitivně naladěná. Klid Vaší duši!

28. července se narodil F.Ř., čtvrtá generace v rodině poslední původní obyvatelky Božího Daru, paní S. Přejeme mu pevné zdraví a božího i božídarského požehnání.

COVID PANDEMIE

Prodloužený víkend 4.-6.července a obavy z cestování do zahraničí v důsledku pandemie COVID přilákal na Boží Dar opravdové davy: restaurace a předzahrádky, stejně jako penziony a hotely jsou plné. Ježíškova cesta se podobala kolonádě. Mnoho lidí využilo cyklobusy z Chebu a K.Varů. Cyklotrasy stejně jako silnice na Ryžovnu jsou plné klasických kol i elektrokol. Skvělou práci ohledně parkování a dozoru nad obcí odvádí městský policista P.S. Statistika návštěvnosti v Infocentru:

sobota 4.7.        603
neděle 5.7.        643
pondělí 6.7.       529

24. července 18 hodin Ministerstvo zdravotnictví ČR zpřísnilo opatření jako prevenci pandemie COVID. Naštěstí se dotkla pouze vnitřní akcí: roušky povinné pro vnitřní akce nad 100 osob a Anenskou pouť, Křest ani probíhající řezbářský plenér neohrozila.

KULTURA

Jsme už rok součástí UNESCO. Ve štole Johannes připraveny noční prohlídky od 4. do 6.července vždy od 20 hodin. Děti kreslí „Srdce Krušných hor“ a pro veřejnost je vyhlášena fotosoutěž. Jakub Kuneš, náš bývalý občan, pro děti graficky zpracoval kouzelné „Hornické omalovánky.“ První skupinu nočních návštěvníků přivítaly božídarské děti v kostýmech permoníků. FOTOGALERIE ZDE

Boží Dar, jeho okolí a štola Johannes přilákalo na počátku července hned dva filmové štáby. TV Nova s Petrem Rychlým natáčela pro pořad „Loskuták na výletě“ a TV štáb Martina Vrbického natáčel přímo ve štole 5. července od 16 do 19 hodin s olympijskou vítězkou Evou Samkovou a mistrem světa Tomášem Krausem. Velmi nabitý víkend zvládli především oba průvodci Martin a Tomáš.

21.července tráva posekána, velké klády dřeva připraveny a stan díky SDH Horní Blatná pro dřevořezbáře postaven. 22.července byl zahájen 3. Krušnohorský česko-saský řezbářský plenér. Tématem byla lesní zvířátka nebo pohádkové motivy pro Ježíškovu cestu. Oblíbené večerníčkové lavičky doplnila lavička s Krtečkem. Přibyla lavička s dětmi, které hrají na hudební nástroje a notují si písničku „Ovčáci, čtveráci“. Dále vznikala lavička s legendou o kouzelné květině a pokladu, která bude umístěna u bývalého hostince Wunderblume za Špičákem. Řezbářského plenéru 2020 se zúčastnili za českou stranu Antonín Dorazin, Zdeněk Vejražka, Josef Frnka, ze Saska přijeli řezbáři Henning Bathelt a Raik Zenger.

25.července letošní řezbářský plenér vyvrcholil. Řezbáři museli prokázat, že ovládají také sekeru a vítězem soutěže (rozseknutí sirky podélně) se stal Raik Zenger.

FOTOGALERIE ZDE

24.července v Pivovaru Červený Vlk byla pokřtěna pamětní medaile rodu Schlik k 1.výročí zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO a k 500.výročí ražby stříbrných tolarů v Jáchymově. A stříbro mohlo pocházet také z dolů na stříbro z Neklidu u Božího Daru. Kdo se akce zúčastnil? Slavnostní křest provedl Ing. Jan Horník, starosta města, Ing. Blanka Nováková, jednatelka Služeb Boží Dar, a nové minci požehnal pátek Pavel Kavec. Kmotrou byla paní Margareta Schliková Pospíchalová, dále byli přítomni: paní Rita Schliková, pan Tomáš Harant, potomek Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, a mnoho významných hostí ze světa numizmatiky, včetně předsedů Evropské numizmatické asociace a Českého numizmatického svazu. FOTOGALERIE ZDE

SPORT

OSTATNÍ SPOLKOVÁ ČINNOST

SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ MĚSTA BOŽÍ DAR

31.července převzaly poděkování zástupců Karlovarského kraje v čele s hejtmanem Petr Kubis, společnosti České dráhy, starostky obce Pernink Jitky Tůmové a představitelů IZS Karlovarského kraje dobrovolní hasiči z 9 jednotek a k občanům, kteří zasahovali u srážky vlaků v Perninku 7. července 2020. Přímo v Perninku obdrželi hasiči, dobrovolníci a starostka Perninku děkovné listy hejtmana a dárky za obětavou pomoc