Boží Dar

Kronika

POČASÍ

6.-8.listopadu panovalo inverzní počasí. Sluníčko a teploty +15 stupňů přilákaly i přes nouzový stav na Boží Dar davy turistů, obě parkoviště zaplněna. Policie ČR i městský strážník řeší desítky případů parkování za zákazy vjezdu, zastavení nebo v NPR Božídarské rašeliniště od Božího Daru až po Ryžovnu.

A situace se opakuje o dva týdny později o prodlouženém víkendu před státním svátkem 17.listopadu. Natáčení reportáže České televize se zúčastnil městský strážník Bc. Petr Svoboda a místostarosta Bc. Martin Šlechta.

20.listopadu první letošní mráz -5 stupňů a první trvalejší sněžení nad 1000 metrů. Krajská správa silnic vyslala poprvé posypový vůz: Martin Kutěj poprvé v akci.

 

COVID

Od 2.listopadu lockdown v celé Spolkové republice Německo s omezením volného pohybu osob a setkávání, uzavření maloobchodu, ubytovacích zařízení. Problémy trápí i naše sousedy. Děti na rozdíl od ČR do škol a školek chodí, tedy i dojíždějící božídarské. Přechod hranice se Saskem je umožněn i nadále jen z pracovních důvodů nebo pro rodinné příslušníky.

Vláda ČR rozhodla při klesajícím počtu nakažených o návratu dětí 1. a 2.tříd ZŠ do lavic ve středu 18.listopadu, naši prvňáčci a nejen oni už se do školy a na kamarády těší. Online to rozhodně není ono!

Počet nakažených v obci se z původních 4 obyvatel snížil na 2. Přejeme všem jen lehký průběh a brzké uzdravení. Nemocnice v KV kraji hlásí nedostatek lůžek a personálu pro pacienty s COVID. Ministerstvo zahraničí od 16.11. dalo SRN do červené rizikové skupiny, což značí povinný PCR test při příjezdu do České republiky.

Sasko zpřísnilo od 17.11.podmínky vstupu pouze na 12 hodin z pracovních, sociálních nebo zdravotních důvodů bez karantény pro občany ČR, s výjimkou pendlerů. V noci poslední šance využívali tankující Němci hlavně ve Vejprtech a Potůčkách.

AKCE V OBCI

9.listopadu zasedání zastupitelstva města Boží Dar a projednání rozpočtu na rok 2021. Jak se obce dotkne současný i budoucí hospodářský propad způsobený COVID pandemií? Jak a kde budeme šetřit? Více informací o schváleném rozpočtu na www.bozi-dar.cz

Rekonstrukce kostela sv. Anny pokračuje instalací podlahového topení a vylití betonem (pátek 13.11.) bočním vchodem do kostela, dále jsou prováděny úpravy terénu a dokončována pokládka kostkové dlažby.

FOTOGALERIE ZDE

 

KULTURA

18.listopadu Česká pošta zveřejnila poprvé popis letošního vánočního razítka Ježíškovy pošty Boží Dar, zatím bez vyobrazení: Příležitostné poštovní razítko s textem "Boží Dar" k příležitosti vánočních svátků, v obrazu razítka je stylizovaný portrét malého Ježíška orámovaný kometami.“ Vánoční razítkování zahájila Pošta Partner 1.prosince.

 

FOTOGALERIE ZDE

 

29.listopadu První adventní neděle a rozsvícení vánočního stromečku v 16:20 bez občanů. Ostatní okolní obce realizovaly za epidemiologických opatření. My jsme jen stromeček připojili na veřejné osvětlení. Snad příští rok opět všichni občané společně.

FOTOGALERIE ZDE

SPORT

Zimní sezóna 2020-2021: 21.listopadu v 6 hodin ráno testujeme zasněžovací systém ve skiareálu Boží Dar na sjezdovce za hotelem Praha. Poprvé letos sypeme sníh z 5 tyčových a 2 ventilátorových děl, jedno docela stávkuje. Sněžná děla spustily také skiareály Hranice, Novako a Klínovec.

29.listopadu po celý den zasněžují skiareály Novako a Hranice díky teplotám pod bodem mrazu.

HASIČI

29.11.2020 v 12:03 vyjela JSDH Boží Dar s CAS 20 T 815 společně s HZS Karlovy Vary a PČR na dopravní nehodu na silnici I/25. Bílá Škoda skončila pod větvemi mezi stromy v zatáčce u Jahodové louky.