Boží Dar

Kronika

POČASÍ

Po mrazivém týdnu přišly v polovině prosince mlhy a námraza na stromech i silnicích díky teplotám slabě pod nulou.

Teplý předvánoční týden a vydatné deště znamenaly výrazný úbytek technického sněhu na sjezdovkách. Teploty se pohybují +5 stupňů během dne.

24.prosince se odpoledne ochladilo a přes noc napadlo +10 cm nového sněhu. Boží Dar má tedy bílé Vánoce. Teploty se drží kolem nuly. Od ranních hodin prohrnují Služby Boží Dar ulice a také přístupovou komunikaci na Klínovec.

 

POHLED DO HISTORIE

Karlovarský kraj: 14.prosince zvolen novým hejtmanem Ing. Petr Kulhánek, dříve primátor Karlových Varů, který pomáhá pravidelně například při Dámské jízdě. Vytvořena široká koalice stran včele s STAN a ODS, v opozici zůstalo ANO a SPD. ANO stálo včele krajské vlády 4 roky. Do krajského zastupitelstva zvolen také ing. Jan Horník.

 

COVID

Vládní nařízení schválené 29.11.2020 zmínila stupeň PES ze „4“ na „3“ od 3.prosince. Otevřely se školy pro další ročníky, obchody, restaurace (zavřeno 22-06), zákaz vycházení zrušen a pití alkoholu na veřejnosti povoleno. Mnoho, zejména malých živnostníků, ne obchodní řetězce s prodejem potravin, je na pokraji krachu. Od 3.listopadu se znovu otevřelo také infocentrum a muzeum při snížení kapacity návštěvníků. Pátky až neděle bude otevřena rovněž rozhledna na Klínovci.

Pouze 1 týden trvalo než se situace zhoršila zpět na stupeň 4 a v pondělí 14.prosince Vláda ČR projednala zpřísnění opatření: zavřeny hotely a restaurace, povolena pouze výdejní okénka od pátku 18.prosince, zpřísnění nočního vycházení od 23 do 05 hodin.

Otevření sjezdovek od 18. prosince povoleno, ale ubytování nebude možné. Výsledek: jednodenní lyžaři bez občerstvení na Božím Daru.

 

22.prosince schváleno prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů. Vláda ČR ve středu projednala přesun do nejvyššího 5.stupně PES bez výjimek pro Silvestr s platností do 10.ledna. Uzavřeny budou nejen hotely, penziony, restaurace a také skiareály na Božím Daru. Příjmy za vánoční období jsou pro božídarské podnikatele pryč. Uzavřeno bude také infocentrum a muzeum Boží Dar.

Počet nakažených obyvatel k 21.12.2020 je celkem 2, z toho jedna osoba na JIP v Sokolově na umělé ventilaci (pan A.Č.).

 

Od 27.prosince byly na základě vládního nařízení uzavřeny sjezdovky a vleky, do Krušných hor ovšem přijížděly davy běžkařů, sáňkujících a bobujících. Ježíškova cesta byla v obležení každý den až do Silvestra. Parkoviště Kapka bylo plné až po kruhový objezd. V obci byla otevřena výdejní okénka restaurací (Zelený dům, Daro, Bernard, Slunečná, areál Novako aj.). Některé penziony pronajímají svoje parkoviště od 120 po 70 Kč na celý den. Lidé parkují bezohledně všude (soukromá stání, vjezdy na soukromé pozemky, NPR Božídarské rašeliniště, vodní dílo Myslivny). Protože nejsou k dispozici služby, používají i zadní trakty domů jako WC nebo les podél Ježíškovy cesty. Nedostatečný počet odpadních nádob poskytnutých výdejními okénky vedl k tomu, že návštěvníci odhazovali odpadky do nádob na tříděný odpad u radnice.

Skvělou práci odvedl městský strážník Bc. Svoboda. Pro jednoho je to naprosto nezvládnutelná situace. Pomohl by i koordinující brigádník u odbočky u Zeleného domu (viz námět O. Vanka na podzimní veřejné schůzi 2019).

Systém jednosměrek s výjezdem z obce podél ČOV se ve většině případů osvědčil. Někteří návštěvníci i přesto jezdili jednosměrkami a neúnavně hledali parkování zdarma.

Nový trend se rozmohl na Klínovci, kde se lyžaři nechali vyvézt na vrchol osobními auty a dolů sjeli po neupravených a zasněžovaných sjezdovkách

 

 

AKCE V OBCI

5.prosince navštívil Mikuláš a jeho pomocníci, 1 anděl a 2 čertíci, božídarské děti. Opatření platila i pro anděla čerty, kteří měli roušky. S dětmi se setkávali venku nebo v bezpečné vzdálenosti před vchodem či vstupem do bytu. Pro návštěvníky Božího Daru chodila Mikulášova parta z iniciativy Radničního sklípku již odpoledne.

 

Parkoviště Sapoušek v prosinci uzavřeno a uzavření má být na celou zimní sezónu: Sapoušek mladší zrušil svoji provozovnu, majitel uzavřel plochu. Obec tak bude moci nabídnout pouze parkoviště Kapka a případně u obou skiareálů.

 

Zimní údržba místních komunikací a silnice a parkoviště na Klínovci byla pro sezonu 2020-2021 svěřena opět panu Jaroslavu Formáčkovi. Silnice III.třídy od ČOV ke křižovatce u parkoviště Sapoušek bude udržována a solena Krajskou správou silnic.

 

15.prosince ukončen vánočním zpíváním v rouškách kurz anglického jazyka pro děti. Bohužel vánoční představení pro rodiče možné nebylo.

 

19.prosince se uskutečnilo tradiční Řezání vánočních stromků. Více než dvacítka zejména mladších rodin z Božího Daru se vydalo dle instrukcí ing. Karla Picury, správce Městských lesů Boží Dar, na Špičáckou cestu, cca 3km od centra. Cena Kč 100/ 1 smrček. Řezání jedliček zakázáno. Letošní zima neumožnila přepravu stromečků zpět na saních, bylo nutno odnést nebo odvézt na kočárku.

 

22.prosince rozvezli místostarostové vánoční balíčky božídarským seniorům, tentokrát v rouškách a v latex rukavicích jako COVID prevence.

 

31.prosince COVID Silvestr se zákazem vycházení od 21 do 05 hodiny. Ohňostroje probíhaly většinou jen sporadicky od 20 hodin (Novako, Hranice, Neklid) a poté od 24:00 na zhruba 15 minut zejména v sekci VIP zóna. Ráno 1.ledna obec poměrně čistější než v předchozích letech. Uprostřed na sjezdovce za hotelem Praha zaparkován v závěji a nově nasněženém sněhu černý vůz.

 

KULTURA

23.prosince ukončila Ježíškova pošta razítkování vánočním příležitostným razítkem. Letos to bylo 347kg vánočních zásilek (nejvíce 2016 381kg, nejméně 2018 315kg).

 

SPORT

Od 18.prosince Vláda ČR povolila provoz lyžařských areálů. Od 19.prosince se poprvé v nové zimní sezóně rozjel vlek na Novaku, výhradně na technickém sněhu. Skiareály Hranice a vlek za Prahou stojí kvůli nedostatku sněhu a inverzním teplotám.

Ski servis Montana Klínovec, kde pracují božídarští chlapi, otevřel pro zájemce o přípravu lyží a snowboardů.

 

 

OSTATNÍ MALIČKOSTI

17.prosince zprovozněny 2 rychlodobíjecí stanice pro elektromobily u benzinky. Boží Dar je nejvýše položenou lokací a možná první obcí v Krušných horách s touto službou. Elektromobilita 1000 m nad mořem.

 

22.prosince uzavřena a zazimována Boží vyhlídka na Neklidu, jejíž vzhled vyvolává mnoho rozporuplných reakcí jako nevhodný pro Krušné hory.

 

 

OSTATNÍ