Boží Dar

Kronika

POČASÍ

Deštivé počasí s mlhami pokračuje celý týden od svátku 28.října až do počátku listopadu. Vodní nádrže na Božím Daru a říčka Černá mají plný stav. Podmáčené jsou louky a sychravé počasí nepřeje stavbám, například rekonstrukci kostela nebo výstavbě dalších apartmánů (stará pošta).

COVID

Od 1.října uvolnil Svobodný stát Sasko vstup pro občany ČR na 24 hodin bez nutnosti předložit negativní test. Němci mohou pobýt na území ČR až 48 hodin. Sasko je naprostou výjimkou. Ostatní spolkové země požadují testy, jinak je vstup z rizikové ČR zakázán.

Od 5.října vyhlášen nouzový stav v ČR. Stále stoupají počty nakažených. Vláda ČR zpřísnila opatření: 2.stupně základních škol budou střídavě 1 týden ve škole a 1 týden mají distanční výuku, doma zůstanou další božídarské děti. Jsou omezeny počty u stolu v restauracích na 6, následně jen 4, což limituje místní restauratéry. Od 12.října jsou zrušeny všechny kulturní a sportovní akce, tzn. omezen je i Filmový festival O. Hofmana v nedalekém Ostrově

14.října zpřísněna opatření. Zavřeny všechny restaurace na Božím Daru, povolen pouze prodej z okénka od 6 do 20 hodin. Do 3.istopadu distanční výuka zavedena také na základních školách. Pro božídarské prvňáčky začalo náročné období bez paní učitelky a kamarádů. Rodiče menších dětí musejí zůstat doma, pokud nemají jinou formu hlídání.

22.října zpřísněna nařízení vzhledem k nárůstu téměř 12.000 nakažených denně, zákaz volného pohybu osob (pouze do/z práce, pro nutné nákupy, k lékaři), pobyt možný v přírodě nebo na chatách/chalupách, omezení služeb a obchodů. Město Boží Dar stanovilo kontaktní osoby pro podporu občanů (starosta JH a místostarosta JF), dále nabídla možnost objednávek obědů.

23.října odvolání ministra zdravotnictví prof. Prymuly kvůli noční návštěvě uzavřené restaurace za nevyjasněných okolností společně s místopředsedou ANO Faltýnkem, který na funkci sám rezignoval. Nálada ve společnosti = nedůvěra.

28.října zpřísnění opatření. Další služby zavřeny, maloobchod – potraviny zavřeny v neděli, zákaz vycházení od 21 hodiny do 5 hodiny ráno. Výjimku tvoří procházka se psem na vzdálenost 500 m, takže na Božím Daru tuto podmínku splňujeme. Výdejní okénka na Božím Daru má pouze Radniční sklípek a Pivovar Červený Vlk, který navíc prodává své pivo se slevou (lepší než ho vylít). Ostatní podnikatelé zavřeli a odjeli. Konzum Čáda zkrátil provozní dobu pro místní občany od 7:30 do 14 hodin a v neděli musí z důvodu vládní nařízení úplně zavřít. Pracující si tedy nestíhají nakoupit.

AKCE V OBCI

Na počátku října začala a do 10.října byla dokončena oprava povrchu silnice I/25 mezi kruhovým objezdem a odbočkou na Boží Dar. Veškerá doprava je vedena přes Boží Dar. Naštěstí její hustota není vysoká v důsledku COVID pandemie a limitovaného vstupu na území Německa. Bohužel díry na místních komunikacích v obci byly pouze provizorně vyspraveny.

2.-3.října krajské a senátní volby: volební okrsek č. 1 obsluhuje nová volební komise v důsledku neshod původního tradičního členstva s místostarostou. Volební místnost je vybavena dezinfekcí, bezpečnostními zástěnami, rukavicemi a voliči musejí povinně nosit roušku.

Výsledky: Koalice STAN/TOP09 52,27, Česká pirátská strana 12,50, ANO 10,23, Koalice VOK/KVC 0,09, Koalice ODS/KDU-ČSL 5,68, Starostové našeho kraje 3,41, SPD 2,27, KSČM a Rozumní Petra Hanniga a Trikolora a Zdraví Sport Prosperita po 1,14%

Volební účast 50,85%

Volební komise ve složení: Jurišta, Schwarz, Bečková + externí předseda

13.října zahájena instalace dětských herních prvků na Božím Daru za penzionem Engadin. Dětské hřiště je po dlouhých letech první vlaštovka pro místní rodiny s malými dětmi.

FOTOGALERIE ZDE

Rekonstrukce kostela svaté Anny pokračuje Exteriéry: nová okna osazena, úpravy okolí kostela (dlažba), klempířské prvky na fasádě
Interiéry: hydroizolace a polystyrénová izolace podlahy, podlahové topení, elektrorozvody, restaurování pilastrů a výmalby. Dělníci pracují i z deštivého počasí, které nepřeje vysychání stavby.

NAŠI OBČANÉ

15.října oslavil významné životní jubileum Jan Novák, běžec na lyžích a především trenér běžeckého lyžování, který vychoval na Jahodové louce u Božího Daru, generace závodníků. Děkujeme a blahopřejeme k 70.narozeninám.

23.října se narodil Nikolas, pravnuk poslední původní obyvatelky Božího Daru paní Smolkové. Jak konstatovala A: Dal si dva týdny na čas.

KULTURA

23.října zdobení vánočního stromečku na náměstí Boží Dar, lokace u kostela vzhledem k stavebním pracím bude využita v roce 2021. Výzdobu provedli zaměstnanci Služeb Boží Dar.

Ježíškovy trhy zrušeny. Prodejcům nabídnuta varianta online Ježíškova tržiště. K 15.11. se přihlásilo 5 zájemců. Budeme realizovat, abychom je podpořili.

Božídarské maminky zdobí podzimními dekoracemi domy ve městě. Hotely a penziony jsou uzavřeny a velmi smutné. Pátek 30.října před Dušičkami mohli místní zakoupit věnce od perninské květinářky.

SPORT

31.října Trailpark na Klínovci ukončil sezónu. Na Božím trailu vedle sjezdovky za Prahou je stále otevřeno a bude možno jej využít i během lyžařské sezóny.

OSTATNÍ

29.října Ve vedení Senátu ČR nadále zůstává jako jeho místopředseda za STAN (Starostové a nezávislí) Ing. Jan Horník, starosta Božího Daru. Pan starosta byl zvolen také do krajského zastupitelstva Karlovarského kraje. Tři náročné veřejné funkce pro jednu osobu

30.října Pivovar Ryžovna přivítal dodávku technologického vybavení pro varnu: dvounádobová varna o objemu 1000 l a 3 ks CK tanků o objemu 2000 l.