Boží Dar

Kronika

POČASÍ

Teploty 1. a 2.8. dosáhly rekordních 28 stupňů Celsia. Po 14 dnech přišly v neděli večer silné bouřky a přívalové srážky. Teplota poklesla na 15 stupňů v pondělí 3.8. ráno. Ve druhé polovině týdne od 5.srpna tropické teploty blížící se 30 stupňům pokračují a trvají celý víkend a následující týden.

O posledním prázdninovém víkendu přišlo výrazné ochlazení na 12-15 stupňů přes den.

POHLED DO HISTORIE

21.srpen 1968 ve vzpomínkách pamětníků: Anna Smolková, Rudolf Chlad, paní Schwarzová. Na hranici z lesa koukaly hlavně tanků jedna vedle druhé. Z hranic se ozývala hra "na garmošku". Mysleli jsme, že je to další vojenské cvičení. Nás už to ani nezajímalo. V obchodě (dnes penzion U sněhuláka) jsme potkali vojáky nakupující spoustu bochníků chleba. Říkali, že jsme si, že jsou z útvaru. Čeští dělníci, kteří pracovali na chatách a obědvali na Pražské chatě (dnes Daniela), se najednou sbalili a po informacích z Prahy odjeli domů.
21.srpna tanky přejely hranici a jely po silnici kolem hotelu Zelený dům. Tam bydleli turisté z NDR. Jednomu přejeli trabant. Jediné, co zbylo vcelku, byly sluneční brýle. Na svahu nad benzinkou se převrátil tank. S vojáky jsme se nestýkali, ale když poprosili slušně ti mladí sovětští klučíci o vodu, dali jsme jim napít. Ani nevěděli, kde jsou.
Lesní závod nařídil dvoudenní zákaz vycházení se zbraněmi svým hajným a lesníkům a zákaz vstupu do lesa. Do práce v abertamské rukavičkárně jsme nejeli, dostali jsme volno."

COVID

Božídarské děti se dle nařízení MZ ČR a MŠMT ČR připravují na návrat do škol. Od 1.září nebudou ve školách roušky povinné. Většina dětí / studentů se těší, že po dlouhé coronavirové pauze (školy uzavřeny 11.března) uvidí svoje spolužáky a kamarády. Božídarské děti navštěvují MŚ Abertamy a Jáchymov, ZŠ Jáchymov, Ostrov, Bärenstein, SŠ Gymnázium Ostrov a První české gymnázium Karlovy Vary.

AKCE V OBCI

Změna dopravního značení v obci: jednosměrné uspořádání ulic zahájeno od 27.7.2020. Vjezd do obce od ČOV zakázán. Průjezd náměstím pouze ve směru od radnice. Cílem je rozdělit dopravu a omezit kroužení vozidel návštěvníků v obci.

Od 26.srpna byla provedena další změna v horní ulici a ke skiareálu Novako. V této souvislosti kronikářka zaznamenala konfliktní rozhovor mezi majiteli skiareálu a zástupcem města. Předmětem byla stížnost PN na omezování podnikatelské činnosti ze strany města. Každý občan měl příležitost podat podnět v předstihu.

Rekonstrukce kostela svaté Anny pokračuje úpravami terénu, napojením vrtů tepelného čerpadla pro vytápění a podlahové topení objektu, odvodnění a další. V interiérech probíhají restaurátorské práce na výmalbě, kdy je obnovována původní historická výmalba podle nalezených vrstev v provedených sondách.

Výměna klasických žárovek za LED svítidla v cca 120 ks lamp ve městě přinese do budoucna ekologičtější provoz a zároveň finanční úsporu ve výši až 70-80% původních nákladů města Boží Dar

NAŠI OBČANÉ

6.srpna zemřel ve věku 89 let pan V.G., dlouholetý obyvatel Božího Daru. Rozloučení proběhlo v úzkém rodinném kruhu.

8.srpna svatba J.P., nyní J.S., která se na Boží Dar přistěhovala s rodiči z Ukrajiny, naučila se česky, absolvovala gymnázium a vysokou školu. Hodně štěstí novomanželům.

28.srpna byli na Božím Daru sezdáni T.F., správkyně apartmánů fi. Jurica, a Z.F. Svatební obřad proběhl na hrázi vodní nádrže skiareálu Hranice pod CZ-DE hranicí.

KULTURA

SPORT

15.srpna Dámská jízda: 17.ročníku, který musel být z důvodu COVID-19 pandemie přeložen z březnového termínu, se zúčastnilo 40 závodnic a 15 dětí. V dětských kategoriích si za Boží Dar výborně vedla děvčata A.V. (1.místo) a M.K. Organizační tým kromě LK Slovan Karlovy Vary tvořily také božídarské ženy: Jitka Peřina (ředitelka), Kateřina Bauerová (registrace a výsledky), Martina Poštová (PR a foto), Helena Tichá a muže zastupoval Jan Tichý v roli moderátora. Další ročník je plánován na 28.březen 2021 s tématem „Mořský svět“.

FOTOGALERIE ZDE

21.-23.srpna proběhly práce na zprovoznění Božího trailu, bývalé fourcrossové trati za hotelem Praha, prořezávkou náletových stromů a keřů. Náročnost trailu byla snížena, odstraněny těžké skoky a lavice, uzpůsobeny dopady a cílový skok. Vše realizováno pod vedením trailbuildera Martina Vrbického a za podpory Služeb města Boží Dar a Horské služby Boží Dar. Do akce se zapojili místní občané: Procházkovi, Chladovi, Jakub Kuneš, Poštová, Čáchová a skupina bikerů. Trail otestován v neděli 23.srpna a pro veřejnost zpřístupněn od úterý 25.srpna.

FOTOGALERIE ZDE

OSTATNÍ SPOLKOVÁ ČINNOST

SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ MĚSTA BOŽÍ DAR