Boží Dar

Kronika

POČASÍ

Mimořádně teplý týden od 14. září do 22.září s teplotami kolem 15-18 stupňů.

Houbová sezóna: mimořádná díky teplému a vlhkému počasí rostou všechny druhy od klasických hřibovitých až vzácnější a méně sbírané. Turisté – houbaři parkují všude a porušují pravidla i v přírodních rezervacích.

Borůvková sezóna: na jaře většina keříků zaschla a borůvky v letošním roce tedy nejsou téměř žádné.

26.září prudký pokles teplot a první sníh na Klínovci a sněhová vánice na Božím Daru. 28.září mrazivé ráno s jinovatkou a ledovou krustou na rybnících.

 

 

COVID

Po nástupu dětí do školy vzrostl v polovině září denní přírůstek případů COVID-19 až 3000. Také při vstupu na městský úřad nebo do infocentra je povinnost nosit roušky. MZ ČR omezilo konání vnitřních akcí na 10 osob a vnějších na 1000. Česko je zařazeno jako riziková země, omezení při vstupu na území SRN zatím nejsou, na Slovensko ano.

 

Tradiční Myslivecký ples zrušen.

Svatováclavské slavnosti Pivovaru Červený vlk zrušeny.

 

21.září rezignoval stávající ministr zdravotnictví a nově jmenovaný ministr Roman Prymula avizoval zpřísnění opatření. Německo zvažuje uzavření hranic s ČR, zemí červenou na semaforu. Hranice zůstávají otevřeny, podmínky pro vstup jsou zpřísněny (testy nebo karanténa). KV kraj projednal podmínky pro studenty (také děti z Božího Daru) a pendlery (některé naše občany).

 

Vláda ČR na svém zasedání schválila nouzový stav od 5.10.2020 na 30 dnů, který bude mít vliv na podnikatelský sektor na Božím Daru stejně jako na pořádané akce. Od 5.října budou na 14 dnů uzavřeny všechny střední školy v KV kraji a také božídarské děti – středoškoláci budou mít distanční výuku.

 

AKCE V OBCI

Od 3. do 5.září byly na božídarském náměstí k vidění dva historické traktory v rámci setkání Old Time and Schleppfahrzeuge Treffen. Obdivovali je místní i turisté.

FOTOGALERIE ZDE

 

Novomlýnská nádrž, která se nachází na začátku Blatenského příkopu, byla v září 2020 doplněna o havarijní přeliv z kamene, a to až do odtokového příkopu na výtoku z požeráku. Cílem projektu je zvýšení zásob užitkové vody pro město Boží Dar a posílení retence a akumulace vody v krajině. Projekt je podpořen Ministerstvem zemědělství, v podprogramu "Podpora opatření na rybnících a malých vodních nádrží ve vlastnictví obcí - 2. etapa".

 

NAŠI OBČANÉ

1.září usedly do školních lavic také božídarské děti, mezi kterými byli naši prvňáčci Malvína Kutějová, Jiřík Tautermann a Jonáš Schwarz. Poprvé se také sešly na božídarské radnici v novém školním roce malí angličtináři: Anetka + Lukáš.

10.září narození Matyáše Vanka do horskoslužebnické kolébky.

 

 

KULTURA

26.září Setkání rodáků i přátel zaniklé obce Ryžovna v Krušných horách se i přes epidemiologickou situaci a velice deštivé počasí zúčastnily dvě desítky lidí z Abertam a Božího Daru. Nejdříve se sešli u bývalého kostela sv.Václava na Ryžovně. Následně byla sloužena mše svatá v kostele 14 pomocníků v Abertamech. Cykloputování od Václava k Václavovi bylo přeloženo na rok příští.
Z Písma svatého četli zástupci Abertam o moudrosti a vládcích a také rodačka z Ryžovny paní Brinkmann. Při mši byli vzpomenuti všichni současní i minulí obyvatelé Ryžovny, kteří v této krušnohorské osadě žili a pracovali po staletí. Příští ročník je plánován na sobotu 25.září 2021 – za každého i krušnohorského počasí.

FOTOGALERIE ZDE

 

30.září štola Johannes ukončila sezónu 2020, kterou zahájila v důsledku COVID-19 až 25.května. Počet návštěvníků: 29.4.-30.4.2019..celkem 2352 osob, 25.5.-30.9.2020 celkem k 23.9. 2231 osob, k 30.9. 2366 osob.

 

 

SPORT

5.září se v běžeckém areálu Jahodová louka konal 55.ročník přespolního běhu Kolem Jahodovky. Boží Dar hájili Adélka Vanková mezi prťaty, Aneta Bauerová a Matyáš Bauer ve starších kategoriích. Rekordní účast v dětských kategoriích je nejen pro LK Slovan, ale další krušnohorské oddíly signálem, že roste silná sportovní generace. Zúčastnily se také oddíly z Aše, Krkonoš nebo polský lyžařská reprezentace pod vedením Lukáše Bauera. FOTOGALERIE ZDE

 

15.září se v Panorama golf resortu Kácov uskutečnil charitativní golfový turnaj ve prospěch Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

Pozvánku obdrželo také město Boží Dar, v jehož centru u kostela sv. Anny najdete od 30.října 2018 strom a od roku 2019 lavičku paní Olgy Havlové. Město Boží Dar a také osobně místostarosta města pan Jaroslav Formáček podpořili tento charitativní projekt finanční částkou.

Celkově na konto nadace účastníci a dárci vybrali 147 300 Kč, které pomohou čtrnácti rodinám s úhradou speciální pohybové terapie dětem s dětskou mozkovou obrnou.

 

26.-27.září Mistrovství České republiky na kolečkových lyžích. Matyáš Bauer se v kvalifikaci sprintu na 1,3km umístil na 2.místě. V distančním závodě na 10 km obsadil bronzovou příčku. Blahopřejeme.

 

 

HASIČI

Krátce před 9 hodinou ráno 7.září zazněl poplach pro jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Breitenbrunnu a na české straně na Božím Daru. V 9:25 hodin již byli hasiči na místě cvičení v Antonshöhe v Sasku. Zadání cvičného zásahu znělo: zlikvidovat požár v opuštěném objektu domu. Mezi další úkoly patřilo vypumpování sklepních prostor, vybudování bariér z pytlů s pískem nebo likvidace následků vichřice, včetně odřezání stromů. Hlavním cílem cvičení byla koordinace vzájemné spolupráce a velení při podobném zásahu.