Boží Dar

Kronika

POČASÍ

Studená fronta způsobila 5.března propad teplot z +15 stupňů na mínusové teploty, které v noci klesaly až na -8 stupňů Celsia. Od víkendu 12.března opět sněžilo.

Od středy 17.března do pátku 19.března vydatně sněžilo a připadlo +30 cm sněhu. Počasí odpovídalo ladovské zimě spíše než prvnímu jarnímu dni.

Tři slunečné dny vystřídalo v sobotu 27.března aprílové počasí s deštěm, sluncem i sněhovou vánicí. Teploty z jarních plus 15 klesly opět k nule. Sníh mizel doslova před očima. Také místní špačci se již vrátili. Tradičně obývali budky u kostela. Ty bohužel po prokácení chybějí.

Teploty +15 stupňů a slunečno od pondělí 29.března a rychlé tání sněhu naplnily koryto říčky Černé a Blatenského příkopu až po okraj.

 

POHLED DO HISTORIE

Na počátku března zahájil majitel domu v ulici Lukáše Bauera bourání jednoho z posledních původních domů německého typu s vysokou střechou a půdou pro skladování sena. 11.března však začalo do prací sněžit a o víkendu padaly i smíšené srážky. Po domě zmizely poslední stopy v dubnu 2021.

 

COVID

Od 1.března byl uzavřen vjezd na vrchol Klínovce po dobu nouzového stavu. Dále starosta města informoval, že po tři týdny nebudou upravovány běžecké stopy na katastru Božího Daru.

4.března prodloužilo Německo zákaz cestování z oblastí, které jsou silně zasažené nakažlivějšími mutacemi koronaviru, včetně České republiky, až do 17.března.

6.března 14:00 se do protestu proti stávajícím vládním opatřením na Božím Daru zapojila jedna z rodin, Chladovi vyjádřili svůj nesouhlas pískáním na píšťalky před domem.

Od 1. do 21.března i přes vládní nařízení někteří chataři odjížděli a přijížděli do svých nemovitostí. Hlídka Policie ČR zpřísnila kontroly na abertamské zatáčce.

Omezení pohybu obyvatelstva dopadly ekonomicky také na tržby čerpací stanice, na které sloužila pouze 1 obsluha. O víkendech měla benzinka minimální návštěvnost. Přes týden ji využívali dělníci pracující na Božím Daru.

Od 3.března bylo zavedeno povinné testování ve firmách od 250 zaměstnanců, následně od 15.3. pro firmy od 50 zaměstnanců. Na Božím Daru se povinné testování zatím nedotklo žádné firmy, ani Služeb Boží Dar.

Na konci března začala platit povinnost testování také pro OSVČ, a firmy menší než 5 zaměstnanců. Velice se diskutovala účinnost některých typů testů.

Tvrdá vládní opatření, očkování nebo možná jaro způsobila průběžný pokles počtu nakažených a hospitalizovaných v nemocnicích.

Nejvíce diskutovaným tématem zůstal návrat dětí do škol po 12:dubnu. České děti nebyly ve škole nejdéle v Evropě.

 

AKCE V OBCI

10.března se Boží Dar připojil již poněkolikáté k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet, vyvěšením tibetské vlajky na budově radnice a také na ochozu rozhledny na Klínovci.

 

18.3. proběhla kolaudační prohlídka sociálního zařízení na vrcholu Klínovce. Objekt realizuje město Boží Dar jako dotační projekt a čeká se na jaro, aby mohly být provedeny terénní úpravy a dotační práce, informoval Ing. Beran.

 

22.března ve 12:00 se Boží Dar připojil k výzvě Minuta ticha na památku všech obětí pandemie COVID-19, včetně našich spoluobčanů. Zvon v kostele sv. Anny rozhoupala dvojice zastupitelé a dobrovolných hasičů V. Schwarz a R. Droždiak ručně. Netahali za provaz, pouze tělo se srdcem museli rozkývat a byla to pořádná dřina. Automatizace zvonění by měla probíhat do budoucna „na tlačítko“. Nyní budeme určitě potřebovat dobrovolníka – zvoníka.

FOTOGALERIE

 

26.března o půlnoci bylo zahájeno Sčítání obyvatelstva ČR, do kterého se povinně museli zapojit také obyvatelé Božího Daru. První dva týdny bylo možné sečíst se online, první den stránka zkolabovala. Následně obcházeli domácnosti sčítací komisaři.

 

Česko děkuje. Boží Dar děkuje. Božídarské amatérské pekařky pro zdravotníky v karlovarské nemocni napekly koláče, buchty i další dobroty. Byly to maminky, momentálně na mateřské dovolené nebo bez práce, které se starají o vlastní malé děti, i přesto si našly čas potěšit ostatní.

FOTOGALERIE

 

NAŠI OBČANÉ

Od 1.března začal také božídarským dětem týden jarních prázdnin, tentokrát bez sjezdovek a pouze na katastru obce Boží Dar.

 

KULTURA

xxxx

 

SPORT

Na základě individuálních žádostí božídarských občanů schválil starosta obce úpravu běžeckých stop pouze pro občany po vydatném sněžení. Někteří zastupitelé vyjádřili obavy z nájezdu externích turistů a porušování vládních COVID opatření. Od 23.září schválila vláda ČR rozvolnění a povolila pohyb v přírodě na území okresu.

 

21.března byl naplánován jubilejní ročník KIWI CUPu. Pandemie COVID-19 však účast závodníkům z přespolních katastrů neumožnila. Jednalo se o výpravu na historických lyžích na Ryžovnu a zpět.

 

31.března byla po zimní přestávce otevřena Boží vyhlídka.

 

MÉDIA

V druhém březnovém týdnu zveřejnil Karlovarský deník článek o plánované výstavbě ubytovacích kapacit na Loučné, proti které se ohradil starosta města Jan Horník. V sobotu 20.března Karlovarský deník zveřejnil článek o výstavbě na Ryžovně. Tento projekt dle slov Jana Horníka město Boží Dar dále zpracovává. https://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/na-ryzovne-kde-se-tocil-rapl-se-ma-stavet-i-pres-nevoli-lidi-20210319.html

 

 

OSTATNÍ