Boží Dar

Kronika

POČASÍ

Prodloužený víkend se dvěma státními svátky provázely teploty kolem 15-20 stupňů Celsia. Deštivé počasí bylo provázeno silnými průtržemi mračen. Vyjížďka na kole se občas změnila v kanoistiku na silnici s proudy vody.

Česká republika zaznamenala velké rozdíly teplot: my na Božím Daru „mrzli“ při 15 stupních, zatímco Morava se „grilovala“ při třicítkách.

Druhá polovina července byla na Božím Daru slunečná a standardních teplot. Dozrávaly tedy borůvky a zkušení houbaři jako paní Kubatová mohli vyrazit do okolních lesů.

 

POHLED DO HISTORIE

24.června doslova smetlo mohutné několikaminutové tornádo jihomoravské obce Hrušky, Lužice, Moravská Nová Ves, Hodonín a další. Postiženy byly také obce na Podbořansku (Stebno). Po přírodní katastrofě vypadaly obce jako z apokalypsy nebo válečného filmu. Obrovská vlna solidarity se zvedla z celé ČR, většina božídarských rodin odeslala téměř ihned finanční podporu na transparentní účty Červeného kříže, Diakonie Brno, Člověka v tísni, ADRA a dalších. Větrná smršť se nevyhnula ani obci Stebno – Kryry na Podbořansku. Situaci, která svým rozsahem nemá v historii ČR obdoby, s výjimkou povodní, sledovali všichni občané.

Zastupitelstvo města Boží Dar informace k výše uvedenému nezveřejnilo. Ihned reagovali například Hasiči Horní Blatná či Nejdek a dopravili materiální pomoc, nebo firmy s elektromateriálem z Ostrova či Nadace St. Joachim.

 

COVID

V červnu pokračoval pokles počtu nakažených, ale okolní evropské země zaznamenaly vysoce rizikovou a nakažlivou „indickou“ mutaci delta. Alfa, beta, gama….a jaká přijde příště?

Nárůst zaznamenala jako první Praha mezi mladšími skupinami. Česká vláda začala reagovat teprve 1.července. Obyvatelé Božího Daru kromě domácí dovolené plánovali také prázdninové výjezdy do ciziny, proto sledovali nařízení a omezení. Někteří to komentovali: „Já se ani nějak zvlášť netěším, možná bychom měli sedět doma, když nevíme, co bude zítra.“

Od 9.července došlo ke zpřísnění vládních opatření v tomto duchu: chcete-li jet domů z ciziny, pak si udělejte test, ať se vracíte z černé, červené, oranžové nebo zelené země. A do práce, půjdete pouze negativní.

V barvách už se začali Češi pomalu ztrácet a zaměstnavatelé se pomalu připravovali na chybějící lidi. Ostrovní Malta dokonce zakázala vstup osobám bez dokončeného očkování, to nám tolik nevadilo, protože na maltu jsme mohli vyrazit i doma nebo na Jižní Moravě, kde chyběli řemeslníci.

 

AKCE V OBCI

Na 3.červenec před státními svátky a na začátek prvního prázdninového víkendu byla svolána veřejná schůze pro občany, chataře a podnikatele do prostor kostela sv. Anny. Schůze v kostele, řekli si někteří. Protože však čeští fotbalisté zvítězili v osmifinále na Nizozemskem a očekával se další zápas na ME, rozeslala radnice změnu termínu na 2.července. Fotbaloví fanoušci určitě zajásali. Jak dopadli čeští fotbalisté 3.července v azerbajdžánském utkání s Dánskem? 1:2 Z Baku si přivezli sice prohru, ale možná nějakou tu ropu jako bonus, když v Evropě o prázdninách zdražila.

Ve středu 30.června přišel do emailových schránek nový termín veřejné schůze v předvečer Anenské pouti: 23.července. Takže se stavbou stánků a přípravou bylo nutno pospíšit.

 

Kostel sv. Anny ve středu 14.července opustila stavební firma CTB. Předtím dokončila terénní úpravy kolem objektu. Chlapi se proměnili v zahradníky a z haldy nad silnicí I.třídy navozili potřebné množství. Zbourali také plechovou boudu, která provázela stavbu celé 3 roky, ať byly závěje, nebo vichřice. Vstupní schodiště do kostela bylo také upraveno a místo bočních sloupků byly vybudovány pravidelné schodnice.

Ze zahradníků se mávnutím kouzelného proutku staly uklízečky. Dokonce se nám pochlubili, jaká dřina to byla vyleštit ve výšce kostelní okna.

Do kostela se také vrátily sochy a další doplňky. Pár andělů zůstal zabalen pro jistotu nad bočním oltářem.

O víkendu před slavnostním otevřením se o kostelní ubrusy a dečky postaraly božídarské ženy, nebo to opravdu žehlili mužští? Několik úryvků s rozhovorů s božídarskými chlapi při převzetí naleznete níže.

Manžel A: Žehlíš? No, jasně. Žehlíš i kostelní dečky a ubrusy? Samozřejmě. Fakt? Chci to mít doma i v kostele vyžehlené!

Manžel B: Jede mi Tour de France, jsou kilometr před cílem. Dej to sem!

Poznámka: Věděli jste, že nejlíp vám žehlička funguje v cílové rovince?

Úklid kostela před slavnostním víkendem provedla profesionální úklidová firma. Tonička uklízela Aničku!

FOTOGALERIE

 

NAŠI OBČANÉ

1.července začaly také pro božídarské děti prázdniny. Svůj první rok ve škole, tedy spíše online škole, ohodnotila trojice prvňáčků takto: Malvína „Nudáááá.“ Jonáš: „Nejlepší to bylo s paní učitelkou na zahradě.“ (poznámka: žák si pamatoval z celého školního roku pouze školní výlet).

1.července se narodil Hynek. V bříšku s maminkou Terezou F., která pečuje o ubytování v apartmánech Jurica, strávil většinu z devíti měsíců na Božím Daru, takže je neoficiálním občanem Božího Daru.

27.července se do početné rodiny Juriců narodila holčička. Jméno dostala krásné slovanské „Božidara“. Jak jí budou doma říkat? Božidarka, Dara, Darinka nebo třeba „ty náš dárečku“. Přejeme jí hodně božího požehnání, zdraví a lásky.

 

KULTURA

V neděli 4.července se konaly Cyrilo-Metodějské pivní slavnosti, které pořádal Pivovar Červený Vlk. Součástí bylo vystoupení 4 kapel (Funky, Bohemicca, BWC a Ivan Hlas). Jednoznačně nejvíce posluchačů přilákal od 20 hodin koncert tria Ivana Hlase (2 kytary a 1 violoncello). Někteří dokonce tančili na silnici, ostatní s Ivanem Hlasem zpívali a docela „nahlas“. Ujaly se songy „Na kolena“ nebo „Malagelo“. Místní božídarští obsadili zadní stoly a lavice, zejména generace třicátníků až padesátníků si při muzice dobře popovídala. Pro mladší ročníky a starší generaci by program musel zahrnovat jiný repertoár a interprety, třeba dorazí Katie Perry nebo Josef Zíma. Pro svoji sbírku LP do šuplíku získal jeden ze zastupitelů podpis přímo od Ivana Hlase na podiu. Předem opakovaně několikrát zkontroloval M. Schimmer funkčnost fixy, aby totiž nebyla vypsaná. Bylo by dobré zvážit zakoupení tohoto exempláře pro budoucí generace do místního muzea.

4.července vzaly Boží Dar davy návštěvníků útokem. Už kolem 12 hodiny bylo plné velkokapacitní parkoviště Kapka (min. 200+ aut). Pod heslem „doma je doma“ se Ježíškova cesta podobně jako po uvolnění COVID opatření v létě 2020 proměnila v pěší promenádu, tedy spíše pochod ve štrůdlu. Karlovy Vary nám mohly opravdu závidět.. Místní zahrádky a restaurace si po COVID pauze na nedostatek práce nemohly stěžovat. Mnohé však řešily s rychlým otevřením provozů nedostatek personálu.

FOTOGALERIE

 

Štola Johannes oslavila 6.července druhý rok na seznamu světového dědictví UNESCO. Ani památce UNESCO se nevyhnuli na počátku turistické sezóny neočekávané události: v červnu praskl žebřík a bez něj do 5ti metrové výšky při výstupu k žentouru nevylezete. Pak jednoho z průvodců rozbolel zub a 7 stupních s oteklou pusou toho návštěvníkům moc neřeknete.

Rodina památek UNESCO v Karlovarském kraji se v červenci 2021 rozrostla, protože na seznam světového dědictví byla zapsána také lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně v rámci projektu „Great Spas of Europe“. Blahopřáli jsme do lázní k tomuto velkému úspěchu.

 

Rozhledna Klínovec vymalována: Ve dnech 12.-15.července byla historická rozhledna uzavřena. Místo návštěvníků ji vzala útokem malířská četa. V pondělí jim nejelo auto, během prací jim docházela voda (ona totiž na vrcholku Krušných hor otočením kohoutku neteče). A díky mohutnému finiši a úklidu až do pozdních nočních hodin ve čtvrtek mohl dodavatel říci: Máme vymalováno.

 

Řezbářský plenér od středy 21.července probíhal na prostranství u hřbitova. Čeští řezbáři zůstali nad saskými v přesile 3:2. Naši řezbáři to neměli příliš daleko, jen z Abertam, Jindřichovic a Otvic u Chomutova. Hned od 9 hodin se pustili do intenzivní práce na pohádkových postavičkách a návštěvníci, zejména ti čeští správně, už v raných fázích tipovali Ferdu Mravence, vílu Amálku, Červenou Karkulku s vlkem. Koho neznali, byl například Sandmann.

V pátek 23.července od 13 do 17 hodin byl součástí program nejen pro děti „O lesích“, připravený lesním správcem Ing. Karlem Picurou? Víte, co se dá v lese jíst? Které listy patří kterým stromům? Jak škodí v lesích vysoká zvěř? A ještě mnohem více se mohli dozvědět všichni.

FOTOGALERIE

 

Slavnostní Božídarský víkend byl zahájen volnými prohlídkami kostela 23.července (10 – 17hodin). Pokračoval 24. července koncertem klasické hudby, na který dlouho nebyly vstupenky online, ale nakonec byl kostel plný posluchačů. Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera rozezněl hudbou v rámci Božídarského víkendu poprvé zrekonstruovaný kostel sv. Anny na Božím Daru.

V programu vystoupili:Olga Jelínková – soprán, Michaela Káčerková – varhany, Komorní orchestr Karlovarských symfoniků, Marek Štilec - dirigent

V sobotu 24.července od 19:30 hodin a večerním promítáním filmu „Ten, kdo tě miloval“. Ve filmu si zahrál nejen kostel sv. Anny před svojí rekonstrukcí, ale také na kost zmrzlí herci (při natáčení panovaly mrazy a bylo dost sněhu), ale také místní kompars. Někteří „božídarští herci“ už bohužel nejsou mezi námi.

V neděli 25.července v 15 hodin se konala historicky první mše ve zrekonstruovaném kostele, kterou celebroval Mons. ThLic. Tomáš Holub, Th.D., biskup plzeňský. Odpoledne mši předcházel od 14:30 hodin další koncert a zpívaly se písně Antona Günthera v provedení pěveckého sboru Chorenensemble Oberwiesenthal.

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE 25.7.2021

24.července se uskutečnil 10.ročník Anenské poutí. Krajská hygienická stanice stanovila pravidla v souladu s nařízením úředníků Ministerstva zdravotnictví ČR, pro které je například rozdíl mezi poutí a trhy. Podali jsme tedy čestné prohlášení o charakteru trhů, jejichž formát ani název se deset let nezměnil. Další paradox nastal při organizaci kolotočů a divadelního představení, kdy i děti musely předložit prohlášení o bezinfekčnosti. Kolotoče byly pro jistotu tedy zrušeny. Protiepidemiologické podmínky odradily předem některé prodejce. Ti, kteří přijeli a skvěle spolupracovali, byli spokojeni a mnozí zaslali poděkování:

„Dobrý den, paní Karolínko a paní Martinko,

moc děkujeme za super akci. Jste opravdu nejlepší! 

Hlavně velký dík za to, že jste vydržely tlak karlovarské hygieny... KLOBOUK DOLŮ! 

Věřím, že byli spokojení všichni prodejci, stejně jako my. Letos se to opravdu povedlo. 

Přeji vám krásný zbytek léta  Mějte se báječně 

FOTOGALERIE Vrbický

FOTOGALERIE

 

31.července uspořádal restaurant Hranice 2.ročník benefičního Boží Dar Open Air hudebního festiválku, na kterém zahrály současné kapely Inflowers, Funkyterrorist, Wild Roots, a další a moc se jim ve 22 hodin končit nechtělo. Byl to totiž, jak pozvánka inzerovala, hudební nářez. Počasí akci přálo a posluchači si mohli v exteriéru sjezdovky Hranice užít rockové muziky. Organizátoři se rozhodli vybrané vstupné věnovat Dětskému domovu v Ostrově.

 

SPORT

5.července byl Boží Dar a Klínovec zařazen na mapu extrémního non-stop závodu 1000 miles. Letos odstartoval závod z Hranic u Aše (4.7. 15 hodin) a už v brzkých ranních hodinách se Bifé Café Boží Dar nezastavilo při čepování piva Krušnohor prvním bikerům. Někteří chodci, třeba legenda Petr Ozogán, si na vrcholku Klínovce posteskli na chladný vítr a zamířili na Kovářskou. Jiní naopak poctivě občerstvovali na Maringotce, v restauracích na Božím Daru. Jen ten Neklid museli vytlačit.

FOTOGALERIE

 

Na přelomu července a srpna se konaly kvůli COVID-10 o 1 rok odložené Olympijské hry v Tokiu. Boží Dar jako středisko zimních sportů a domov olympioniků Lukáše Bauera a dříve také Milana Šperla asi intenzivněji sledoval zimní OH, ale medailovou smršť jsme si nemohli nechat ujít. V určité časy a dny byly ulice poloprázdné  skoro jako při mistrovství světa v hokeji. Navíc právě v tomto období na tréninkovém kempu na Božím Daru pobývala polská reprezentace, ve které jako šéftrenér Lukáš Bauer působí. A kromě tradiční češtiny a němčiny, tak zněla městečkem také polština, například z oken hotelu. Na „Boży dar” díky tvrdým tréninkům Poláci určitě nezapomenou.

 

Z MÉDIÍ jsme se dozvěděli, že Boží Dar navštívilo na svém výjezdním zasedání politické uskupení STAN a jeho senátorský klub. Od obyčejných turistů byli totiž k nepoznání. V několikadenním programu nemohla chybět prohlídka zrekonstruovaného kostela sv. Anny, je totiž vhodná pro duše čisté i hříšníky. S lesním správcem panem Picurou si popovídali o místních lesích, prošli NPR Božídarské rašeliniště a za odměnu dostal pan Picura vycpaného tetřívka. My bychom si ponechali raději živé na našich vřesovištích. Jen medvědy pan Václav Chaloupek, senátor a autor oblíbených večerníčků o zvířatech, určitě v lesích kolem Božího Daru nenašel. Na přínosy návštěvy si musíme počkat. Citujme několik zajímavých postřehů senátorů STAN: „Poslední den jsme konečně mohli nahlédnout do chlouby města Boží Dar, nově zrekonstruovaného kostela sv. Anny, který všechny opravdu uchvátil, jak starosta sliboval. Co už ale nelze považovat za městskou chloubu, je starostova kancelář, kterou jsme v rámci prohlídky radnice a městského úřadu také měli možnost navštívit. Karlovarsko je krásné a není divu, že je na něj jeho zástupce, senátor Jan Horník, tak pyšný. Je vidět, že za tím, jak vypadá, stojí hodně práce, která ale ve výsledku opravdu stojí za to!“ Zdroj: Facebook Senátorský klub – Starostové a nezávislí 28.7.2021

 

OSTATNÍ

Veřejná schůze dne 23.července proběhla v nově otevřeném kostele od 18 hodin. Akce byla odložena ve třech termínech a upřesnění podmínek v souladu s mimořádným opatřením MZ ČR ze dne 9.7.2021 bylo rozesláno pouze 1 den před akcí, což mohlo zapříčinit nižší účast občanů a podnikatelů. Poslední veřejná schůze se uskutečnila před 2 roky v zasedací místnosti radnice.

Rekonstrukce kostela: náklady na stavební práce a pevně spojené součásti 42 mil. Kč. Dále pokračuje rekonstrukce bočních oltářů a kazatelny (2-3 mil.Kč). Dále starosta obce vysvětlil podlahové topení za využití termálních vrtů a tepelného čerpadla. Varhany byly vyčištěny a zprovozněny. Dále uvedl informaci o kostelní věži (fi. Suchomel provedla mistrovsky dřevěnou konstrukci kostela). Kostel sv. Anny: otevírací doba interiéru od 10 do 18 hodin od středy do neděle, pondělí a úterý zavřeno pod dozorem pracovníka Infocentra. K moderním prvkům, který byly zaveden, patří například svíčkovník.

Program:
1.Doprava – zjednosměrnění ulic, povolení k průjezdu, poděkování strážníkovi panu Vágnerovi

Dalším plánovaným krokem by měl být obchvat na skiareály, kruhovým objezdem pod čerpací stanicí, sjezdem pod pivovarem, bylo požádáno o stavební povolení, bylo podáno odvolání některých občanů. Opět jsme slyšeli příklad italského Livigna.

Obec neplánuje navyšování parkovacích kapacit a nabídla majitelům Slunečné a Bernarda možnost vybudovat podzemní parkování. Parkovací místa jsou v plánu vytvořit místa na hranici při zjednosměrnění silnice do Oberwiesenthalu.

2. Projekty obce:

Antukové hřiště – projekt na umělou trávu a zkulturnění prostoru, čekáme na dotační titul.

Nákup movitých věcí – stany, zábrany

Doplnění zeleně v obci – plán je zopakovat pro velký úspěch výsadbu stromů, 100% dotace

Cínová stezka – pokračování z Mysliven na Ryžovnu, povrch živice jako první etapy z důvodu vyšší životnosti a na požadavek lyžařů

Zázemí štoly Johannes – nová budovy pro průvodce a hosty, kdy se hosté s vybavením nemusejí trmácet do kopce.

Sociální zařízení na Klínovci – dokončeno, nyní VŘ na provozovatele (Služby Boží Dar), + 1 patro pro poskytování ubytování přímo na vrcholu

Centrální parkoviště + 1.patro služby + 2.patro nájemní bydlení + pronájem

Pozemek města – s výhledem výstavby 5-6 domků pro trvale žijící

Obnova nádrží – 2 + komunikace od Cínové stezky k budoucí rozhledně Rusalka – projekt ve spolupráci s Rittersgrünem (betonové koupaliště a jeho revitalizace)

Nádrž pod čerpací stanicí – vypuštění a rozšíření do konce října

Prostřední nádrž – rozšíření až k výtoku z bývalé štoly

Hodní nádrž – byla rozšířena + bude vybudována další retenční nádrž

Hotel Klínovec – EU dotace pro strategické projekty z programu Transformace KV, UST a Moravsko-slezský kraj – nutno vybrat strategického partnera na investici 150 mil.Kč (z celkových 420 mil. Kč), město BD zůstane nadále majitelem.

Dodržování obecně závazných vyhlášek města Boží Dar – apel na občany, podnikatele a nové chataře/chalupáře - zákaz hlučných činností ve svátky a neděle.

Odpadové hospodářství – přesun kontejnerových nádob na prostranství u Slunečné

Projekt Skywalk – shrnut jako zlatokopecký podnik osob, kterým o Krušné hory nejde

Projekt HS ČR – výstavba plánována na louce, kde jsou zachovány původní druhy flory Krušných hor dle slov JH

Projekt Ryžovna – výstavba nadále v plánu stávajícího zastupitelstva