Boží Dar

Kronika

POČASÍ

Teploty se o prvním červnovém víkendu konečně vyšplhaly nad 20 stupňů. Všichni místní se vyhřívali na sluníčku. Proměnlivé počasí s vydatnými, většinou odpoledními dešti však pokračovalo a zpomalovalo například práce na opravě fasády kostela sv. Anny. Louky se díky vydatné vláze a teplému počasí rychle zazelenaly. V okolí Božího Daru u Ježíškovy cesty si na pastvě už od června pochutnávaly horská plemena krav z Horského statku Abertamy.

Tropická vedra dorazila na Boží Dar v týdnu od 14.června, teploty šplhaly vysoko přes 25 stupňů. Lidé z nížiny utíkaly do nadmořské výšky se ochladit.

Prudké ochlazení provázely vydatné deště a silné bouřky kolem 2-3 hodiny ranní, takže se Boží Dar příliš nevyspal. Po ničivém tornádu na Jižní Moravě sledoval snad každý intenzivní bouřkový pás 29.června, který do ruda zbarvil oblohu nad Božím Darem a sousedním Saskem.

 

24.června doslova smetlo mohutné několikaminutové tornádo jihomoravské obce Hrušky, Lužice, Moravská Nová Ves, Hodonín a další. Postiženy byly také obce na Podbořansku (Stebno). Po přírodní katastrofě vypadaly obce jako z apokalypsy nebo válečného filmu. Obrovská vlna solidarity se zvedla z celé ČR, většina božídarských rodin odeslala téměř ihned finanční podporu na transparentní účty Červeného kříže, Diakonie Brno, Člověka v tísni, ADRA a dalších. Větrná smršť se nevyhnula ani obci Stebno – Kryry na Podbořansku. Situaci, která svým rozsahem nemá v historii ČR obdoby, s výjimkou povodní, sledovali všichni občané.

Zastupitelstvo města Boží Dar informace k výše uvedenému nezveřejnilo. Ihned reagovali například Hasiči Horní Blatná či Nejdek a dopravili materiální pomoc, nebo firmy s elektromateriálem z Ostrova či Nadace St. Joachim.

 

AKCE V OBCI

1.červen Den dětí

V odpoledních hodinách se děti samostatně nebo v doprovodu rodičů vydaly pátrat po 10 hvězdách – správných odpovědích na otázky o historii Božího Daru. Akce se zúčastnilo více než 30 dětí a rodičů. Celý okruh byl připraven ve dvou variantách, pro mladší a starší děti a trval od 30 minut do 1 hodiny. Odpovědi na soutěžní otázky musely děti vypátrat: Spočítáte, kolik let uplynulo letos od narození A. Günthera? (145) Odhalíte, jakou profesi měl Karl Günther pochovaný v kapli s andělem? (Fabrikant podnikatel). Víte, v jakém roce byl postaven kostel sv.Anny? (nápověda – stačí zdvihnout oči k nebi).

FOTOGALERIE

 

NAŠI OBČANÉ

22.června jsme popatnácté rozdávali vysvědčení malým angličtinářům na vrcholu rozhledny Klínovec. Mlha byla, ale rozhlednu jsme našly. Z auta pro 5 vyskákalo 7 žáčků, vyběhlo 77 schodů až na vrchol. Na otázku What´s your name? se učitelka Martina Poštová dozvěděla, že studentík se jmenuje přece „Denis Pošťák.“ Nebo popis rodiny se skládal pouze z maminky, protože bratr a ti další nejsou tak důležití.

FOTOGALERIE

 

KULTURA

Štola Johannes v červnu nabídla prohlídky také školním třídám při školních výletech, podmínkou bylo rozdělení na více skupin po max. 10 osobách. Studenti pojali oblečení do chladného podzemí po svém: jeden dorazil v sandálkách, další měl šortky a po 30 minutách v 7 stupních byli moc vděční za bundu našeho průvodce Martina.
Za samé jedničky mohly děti – premianti i šprti vyrazit do štoly zdarma. Celkem si prohlídku do 10.července rezervovalo několik výborných žáků a studentů.

 

15.června proběhla v pivovaru Červený vlk pro veřejnost i občany Božího Daru uzavřená akce – křest nového časopisu Krušnohorsko, jehož vydavatelem je Nadace St. Joachim. Za město Boží Dar se zúčastnili Ing. Jan Horník, starosta města Boží Dar, a paní Markéta Monsportová, zastupitelka Karlovarského kraje. Služby Boží Dar s.r.o. zastupovala jednatelka Ing. Blanka Nováková. Akce byla pro veřejnost uzavřena. Tištěnému časopisu v době elektronických médií a IT generace, která nemůže bez smart phones ani usnout, lze jen popřát hodně zdaru.

FOTOGALERIE

 

SPORT

11.-13.červen se jel závod enduroserie.cz na Klínovci a na Božím Daru se ubytovali mnozí závodníci z české i zahraniční downhill špičky.

 

Cvičení žen na radnici je na Božím Daru dlouhou tradicí. 1.patro se otřásalo již všemi trendy od stepu, přes míče, zumbu až po jogu. Pravidelně se koná dvakrát týdně do 19 hodiny. Občas naše veselé cvičenky zapomenou, kterými dveřmi z radnice odejít, občas se podaří spustit alarm. Někdy při jednání zastupitelstva v přízemí radnice dupou zastupitelům vesele nad hlavami.

Jogu vede Dagmar Chladová-Hanušová, na Božím Daru máme certifikovanou lektorku z Kalifornie a Indie. Cvičí se ve 2 lekcích za sebou pro začátečníky a pokročilé. Aby těch jogínek nebo na Božím Daru moc

 

OSTATNÍ

10.červen se konala veřejná prezentace města Jáchymova ke Skywalku. Současně, a asi ne náhodou, se uskutečnilo projednání územního plánu ke stavbě logistického centra v Ostrově v areálu bývalé Škody Ostrov. Obě stavby budily odpor u části veřejnosti, ať již z pohledu zvýšení dopravního zatížení, ochrany přírody nebo nárůstu turistického ruchu na Klínovci, stejně jako vzhledu zatím nedotčeného vrcholu Krušných hor. Oba záměry plánují soukromé podnikatelské subjekty za podpory většinových stran na daných radnicích. Referendum pro vyjádření obyvatelstva nebylo vyhlášeno ani v jednom případě.