Boží Dar

Kronika

POČASÍ

Velikonoce byly ve znamení prudkého poklesu teplot až o 15-20 stupňů na mínusové hodnoty. Sněžení přineslo +5 cm. Chladný týden pokračoval i po Velikonocích s vydatnějším sněžením od 5 do 30 cm (například 9. a 10. dubna). Boží Dar a jeho okolí vypadal spíše jako v lednu. Klasické zimní aprílové počasí skončilo v neděli 18.dubna a teploty se vyšplhaly nad nulu. Následoval slunečný týden. První jarní déšť přišel na čarodějnice 30.dubna a vydatně pršelo celý májový víkend.

 

COVID

Také pro Velikonoce platila přísná omezení včetně zákazu pohybu mezi okresy. Počty nakažených poklesly na 5000 denně. V nemocnici zůstává nadále jeden z božídarských občanů malíř JŽ, kterému jsme díky ochotnému personálu doručili dřevěného velikonočního zajíčka.
Horská služba Boží Dar/ Klínovec a její 4 členové, včetně náčelníka Miroslava Račka, nastoupila na 2 týdenní výpomoc na covidové oddělení do Karlovarské krajské nemocnice. V době lockdownu pomáhali, když v horských střediscích práce ubylo.

Od prvního dubnového týdne má Česká republika nového ministra zdravotnictví Dr. Arenbergera, který schválil návrat dětí na 1.stupeň základních škol od 12.dubna. Božídarské děti se rozhodně těší. Nespokojené a doma zůstávají všechny naše starší děti.

Nový ministr nejdříve avizoval rozvolnění sportovních aktivit až do počtu 20 osob ve venkovních prostorách, o víkendu opět názor změnil na setkávání max. 2 osob. Sportovní aktivity zejména pro děti a mládež už více než rok trpí.

Od 14.dubna byly ze státních hranic ČR – Sasko staženy policejní hlídky. Lockdown a opatření však Německo prodloužily až 9.května. V Oberwiesenthalu od 1.dubna běží projekt COVID EX jako ukázka opatření na cestě k rozvolnění. Byla otevřena dvě testovací centra pro veřejnost a firmy.

V pondělí 26.dubna se do škol rotačně vrátily děti z 1.stupně ZŠ, naši starší žáčci (2.stupeň) si počkali do 3.května.

 

AKCE V OBCI

Velikonoce byly provázeny omezeními. Boží Dar navštívilo minimum hostů. Místní obyvatelé vyzdobili okna a zádveří. Místní děti koledovaly samostatně nebo ve dvojicích.

FOTO

22.dubna uvedla Česká televize premiéru cestopisu Českem nejen za sportem, který natočil Martin Vrbický také na Neklidu, u Božího Daru nebo ve štole Johannes. Vystupovali v něm průvodce štoly Tomáš Malý a člen HS Ondřej Vank.

LINK na pořad

 

30.dubna Stavba májky proběhla opět hladce díky Sboru dobrovolných hasičů Boží Dar. Aktuální vládní COVID opatření nedovolila shromažďování a tedy oheň s pálením čarodějnic. Májka COVID 2 měřila 19,5 metrů a byla mimo tradiční postup v jeden den pokácena, oloupána, dopravena na Boží Dar. 18 božídarských mužských, převážně členů SDH pomocí háků a žebříků májku postavilo. Ze starších občanů se tentokrát téměř nikdo nezúčastnil, zapojili se pánové Mattusch a Kutěj st. Od 17:30 hodin děti tradičně mohly májku nazdobit a namalovat. Poté byla opravdu bleskově májka vztyčena. Obecní zastupitele zastupoval 2v1 velitel SDH Boží Dar Vilém Schwarz.

FOTO

 

NAŠI OBČANÉ

14. dubna jsme si připomenuli 11 let od smrti pana Václavka, který by se v letošním roce dožil 70.narozenin.

24.dubna se na Neklidu konal svatební obřad Anny Marie Koberové (provdané Machové) a jejího partnera za účasti mladší generace našich občanů. Anna Marie vypomáhala v Konzumu Čáda a v řadě místních penzionů. Jinak vedla umělecké kurzy. Oslava pro COVID opatření se konala i přes chladný večer venku.

 

KULTURA

KOSTEL sv. ANNY: P. Beran, technický dozor města Boží Dar „Ještě probíhá odstraňování vad a nedodělků - uvnitř jen drobnosti především v oblasti elektroniky a skel, což by mělo být prakticky do konce týdne hotovo. Do kostela by měl nyní nastoupit restaurátor na malby odstranit vady na výmalbě vzniklé vlhkostí na podzim. Má na to květen a červen, ale bude záležet především na počasí. Čekalo se na dostatečné vysušení kostela a lepší počasí, aby to schlo. Do kostela by teď (ještě asi tento týden) měli dále nastoupit restaurátoři na dřevěné prvky (zábradlí, zádveří, dveře, lavice). Napřed se čekalo na dosažení potřebné nižší vlhkosti v kostele, ale pak se to zdrželo, neboť měli těžší průběh covidu. Probíhá oprava varhan (Mgr. Jan Otcovský a jeho varhanářská firma). Venku jsme nemohli začít prozatím na odstranění vad a nedodělků z důvodu ležící sněhové pokrývky a nízkých teplot, které neumožňují mokré procesy. Jde především o sokl kostela, sv. Jana, schody, chodníky, výsadbu.”

FOTO

 

SPORT

Horská služba Boží Dar/ Klínovec a její psovodi absolvovali letos kynologický lavinový výcvik. Boží Dar se může pochlubit, protože prvním plně certifikovaným psem v Krušných horách je Šuplík psovoda Ondřeje Vanka. Další dvojice pejsků Jana Šimečka a Zdeňka Maška na dokončení certifikace pracuje. Blahopřejeme.

FOTO

 

 

OSTATNÍ

PŘÍRODA: První divoké kvítky se objevily na loukách kolem Božího Daru, které nakypřili zemědělci vláčením bran v sobotu 24.dubna.