Boží Dar

Kronika

POČASÍ

První listopadový týden přinesl citelné ochlazení a přeháňky, ve středu dešťové a dne 4.11.2021 napadl první sníh. Pěticentimetrová břečka se udržela na Božím Daru po celý den. Do Krušných hor přispěchali za fotografy také první sáňkaři a došlo na první koulovačku. Dle znalce místního podnebí, bývalého náčelníka Horské služby pana Chlada: „Jsou ještě krtince, tenhle sníh ještě nevydrží.“

TN.CZ dokonce vyhlásila celorepublikovou televizní soutěž o zájezd do Egypta: Kolik bude 11.11. v 11 hodin na Božím Daru sněhu? A přeměřit to přijely redaktorky osobně s Horskou službou. Ani trošku nám mediální hvězdy nezmrzly, protože byla inverze a desetistupňové teploty. Údolí pokrývala po celý týden hustá mlha a inverze.

ODKAZ: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/447270-kolik-napadne-na-bozim-daru-snehu-soutezte-s-tn-cz-o-dovolenou-v-egypte

Závěr měsíce listopadu už byl chladný s prvním sněhem. 25.listopadu spustily zasněžovací systémy skiareály Klínovec i Novako na Božím Daru. V pondělí 29.listopadu začal zasněžovat skiareál Boží Dar sjezdovku za hotelem Praha.

V úterý 30.listopadu přišlo vydatné celodenní sněžení. U lopat a min. 30 cm nového sněhu, který se prašanu lehkého jako pírko k večeru změnil v mokrý sníh, se střídaly celé božídarské rodiny. I frézy bylo poprvé v letošním roce slyšet

 

COVID

Počty nakažených a počty hospitalizovaných na počátku listopadu skokově vzrostly až na 9000 denně a kolem 400 hospitalizovaných. Prudký nárůst zaznamenalo také sousední Sasko, kde byla proočkovanost pouze 50%. Od 8.11.2021 vstoupilo v Sasku v platnost opatření 2G (Geimpfte und Genesene), vstup do vnitřních prostor měli tedy pouze očkovaní a uzdravení, testy na COVID-19 přestaly být akceptovány. Výjimku tvořily děti a osoby, které očkovat nelze.

Druhý listopadový týden přinesl více než čtrnáct tisíc pozitivních a nemocnice začaly omezovat standardní péči a zřizovaly opět COVID oddělení.

Třetí listopadový týden padly veškeré předchozí rekordy tzn. 22000 pozitivních případů denně. Rakousko zavedlo od 22.11. lockdown celé země. Sasko nařídilo lockdown neočkovaným a omezilo této skupině přístupy ke službám, dopravě i do obchodů. Slovensko následovalo 24.11. a Česká republika od 26.11.2021. Společnost se silně polarizovala také v České republice. Nebyly to ani neštovice, ani obrna, ani mor, ale nemocnou byla celá společnost v Evropě.

26.listopadu zrušila Vláda ČR v rámci protikoronavirových restrikcí veškeré vánoční trhy. Padly tedy i Ježíškovy vánoční trhy, jejichž přípravy na termín 4.prosinec vrcholily. Stan byl objednán. Přihlásily se tři desítky prodejců. Plakáty zvaly do Ježíškova městečka za vánoční atmosférou. Prostě COVID-19 se ani zimy nebojí a šířil by se na čerstvém krušnohorském vzduchu při teplotách -5 stupňů

 

AKCE V OBCI

Božídarský SWAP – maminky vyměňovaly potřebné, nepotřebné, elegantní, pro ženy, pro muže i pro děti. Akce se konala 11.listopadu od 14 do 19 hodin v penzionu Engadin.

FOTOGALERIE

Den veteránů 11.listopadu jsme si připomněli s božídarskými dětmi u pomníku 1.světové války. Krásný věnec vyrobila květinářka Martina z Perninku. Děkujeme.

FOTOGALERIE

29.listopadu byla zazimována a uzavřena Boží vyhlídka. Po námraze připomínala spíše šupinatou rybu. Bezpečnost je bezpečnost, třeba by vám z toho výhledu až kost zaskočila

 

NAŠI OBČANÉ

Když se řeklo „Kulhoš“, pak každý Božídarák věděl, že brázdí v zimě svahy pouze za slunného počasí v prašanu a jeho legendárním heslem vždy bylo: „Práce. Co to je? Hlavně nepracuj.“ Historie ikonické základny Telemark Teamu Boží Dar se uzavřela prodejem chaty Zelinka. A opět jak jinak za účelem výstavby apartmánů. Božídarský srdcař se přestěhoval do Perninku. A Boží Dar pokračoval v trendu „apartmánového city“.

V listopadu začaly vyklízecí práce v jednom z posledních objektů původní krušnohorského charakteru, domu rodiny Rolencových pod skiareálem Novako.

A noví majitelé – rodina Novákových – již také vyměnila zámek v původním domě rodiny Dočekalových, která přišla na Boží Dar v 50.letech, jak praví kronika.

 

Poprvé za volant svého velkého posypového vozu usedl v posledním listopadovém týdnu také Michal Kutěj mladší, zaměstnanec Krajské správy a údržby silnic. Před ním byla další sezóna na zimních silnicích v Krušných horách. Díky dvěma generacím Kutějových jsme vždy na Boží Dar automobilem projeli. Takže hodně bezpečných kilometrů a málo neukázněných řidičů!

 

 

KULTURA

Rozsvícení vánočního stromu 28.listopadu dle návrhu M. Schimmera a po schválení zastupitelstvem města se s ohledem na nejistotu a nárůst počtů COVID-19 pozitivních a hospitalizovaných neuskutečnila. V okolních obcích se svými občany plánovala rozsvítit vánoční stromy města Abertamy, Pernink, Hroznětín, Jáchymov, Ostrov. Nakonec všechny akce podlehly opatřením COVID-19.

Boží Dar - Karlovarský kraj (stav proočkovanosti)

Populace (16+): 208
Očkovaní první dávkou: 67,8 %
Neočkovaní: 67

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/jsou-ockovani-vasi-sousede/r~1442dd0803e111eca7d80cc47ab5f122/

V 17 hodin se rozsvítily dva vánoční stromy, tradičně na božídarském náměstí a nově také u rekonstruovaného kostela sv. Anny. Město se postaralo o zdravý pohyb občanů, kteří se procházeli na tzv. božídarském vánočním korzu. Zodpovědnou úlohu „zapnout“ a po Vánocích „vypnout“ vánoční stromy přijali místostarostové J. Formáček a M. Šlechta. Kdyby město bylo zákazníkem zkrachovalého dodavatele Bohemia Energy, asi bychom místo nádherné vánoční atmosféry zažili blackout. Jak se slaví advent v Kyrgyzstánu, mohl z důležité pozorovatelské mise referovat starosta obce. Jak se mrzne při minus -25 stupňů na adventní neděli při Světovém poháru v běžeckém lyžování ve Finsku, mohl informovat zastupitel Lukáš Bauer.

FOTOGALERIE

Příležitostné vánoční razítko s originálním designem pro rok 2021 dodala Česká pošta na božídarskou pobočku Poštu Partner již 26.září. Vánoční razítko začali pošťáci – pracovníci infocentra používat od 1.prosince. Také letos na ně čekají desítky kilogramů vánoční pošty a bolavé ruce z ručního razítkování.

FOTOGALERIE

 

SPORT

Nůžky, nože, brousím, ozývalo se v minulosti po vesnicích. 23.listopadu by tato hláška Služeb Boží Dar mohla znít: Lyže, snowboardy, sáně brousíme. Na Klínovci poprvé v zimní sezóně 2021-22 nabídl skiservis Klínovec – Boží Dar svoje služby.

 

 

OSTATNÍ

Na jednání zastupitelstva města Boží Dar 15.listopadu bylo schváleno založení společnosti Byty Boží Dar s.r.o. s účelem investičního záměru výstavby bytů nad pivovarem Červený Vlk. Pro koho a za kolik?

 

STÁTNÍ SVÁTEK: 17. listopad výročí boje za demokracii v letech 1939 a 1989.

V předvečer státního svátku navštívila ČR prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, která se setkala v nemocnici s Milošem Zemanem. Ten je po více než měsíci z JIP / ARO převelen na standardní pokoj, takže návštěvy už nemusely přicházet v tajnosti, ale oficiálně. Velký rozdíl mezi oběma státníky si uvědomil snad každý.

17.listopad na Božím Daru zahalen do mlhy a bez přítomnosti davů turistů vzhledem k nevlídnému počasí. Mlhy pokračovaly po celý týden a ztěžovaly řízení vozidel, hledání dětí i venčených psů.

Jaký byl tento den na Božím Daru v roce 1989? Manželé Chladovi: „Občanské fórum na Božím Daru nevzniklo. Manžel s Rudou Kovářem spustili v poledne sirénu na radnici na podporu generální stávky a s několika kolegy z HS z Krušných hor se zúčastnil také celostátní demonstrace na Letné.”