Boží Dar

Kronika

POČASÍ

První říjnový víkend slovy krušnohorského meteorologa Rudolfa Kovaříka: „Do Krušných hor dorazilo babí léto.“ Teploty na Božím Daru kontrastovaly od ranních lehce nad nulou až po odpolední kolem 15 stupňů.

7.říjen byl prvním mrazivým dnem, kdy pole kolem Božího Daru pokryla jinovatka. 12.říjen přinesl první smíšené dešťovo-sněhové přeháňky a teploty v noci již klesaly pod bod mrazu. Z pastvin kolem Mysliven a Ryžovny již zmizely krávy i ovce a přesunuly se do svého zimoviště u Rybné.

Posledním teplým dnem roku 2021 byl 20.říjen, kdy panovalo slunečné inverzní počasí s teplotami nad 10 stupňů. V podvečer 21.října studená fronta přinesla první sněhové přeháňky také do obce. Krásný barevný podzim panoval od 23.října. Inverze přilákala nad 1000 metrů a hranici mlhy tisíce turistů o prodlouženém víkendu od 27.do 31.října. Parkoviště i místní restaurace praskaly ve švech. Takže na tržby si opravdu nemohli místní hostinští a ubytovatelé stěžovat.

Meteorologové avizovali na noci 30.a 31.října výskyt „aurory borealis“ (polární záře). Klínovec byl zájemci a fotografy obležen, bohužel v důsledku mlhy se úkaz spatřit nepodařilo. Třeba při následující erupci na slunci a příznivé obloze se dočkáme v roce 2025.

AKCE V OBCI

Ve dnech 8.-9.října se uskutečnily volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Volilo se také ve volebním okrsku č. 1 na Božím Daru. Již před volbami byla atmosféra nabitá v důsledku zveřejnění tzv. Pandora Papers – Pandořinu skříňku otevřelo celosvětově více než 600 novinářů, kteří zveřejnili politické i společenské osobnosti využívající

offshorové fondy k nákupu nemovitostí v zahraničí. Na seznamu figuroval také český premiér Andrej Babiš. Občané Božího Daru dorazily k volební urně na radnici opravdu poctivě a zodpovědně, celkem 78,6% řádných voličů. A Boží Dar se svými výsledky zcela vymykal realitě v Karlovarském kraji. Jak řekl jeden novinář: Sudety a chudé kraje volily ANO. My na Božím Daru rozhodně NE. Více než 30% získaly koalice SPOLU a uskupení Pirátů a STAN. Teprve na třetí příčce s pouhými 12% bylo ANO. Na Božím Daru podobně jako v rámci ČR propadli sociální demokraté a komunisté. Po třiceti letech svobody se nedostali do Poslanecké sněmovny.

Další významnou akci – referendum o prodeji pozemků pro Skywalku (Stezku v oblacích) sledovali božídarští občané v Jáchymově. Tam rozhodlo 601 z 998 jáchymovských voličů proti prodeji.
Den to byl mimořádně slunečný, vydařený a optimisticky naladěný pro náš stát i naše bezprostřední okolí. Jak uváděla sousední saská média: V Čechách panuje euforie a pozitivní atmosféra jako po Sametové revoluci, to se po německých volbách tvrdit nedá
.

FOTOGALERIE

NAŠI OBČANÉ

Některé obce mají kostelníka, my na Božím Daru máme manžele Koltermannovi, kteří spolehlivě dbají na otevírání a zavírání kostela svaté Anny a šetří tak obci peníze za celonoční svícení. Dříve, jak kroniky uvádějí, nechávala radnice zažehnuté louče, aby cestu našli zbloudilí pocestní

V sobotu 9.října uspořádal restaurant Hranice tzv. Sousedský brunch, na který pozval místní i přespolní. A od odpoledních 16 hodin navařili samé brunchové mňamky.

Říjen byl smutný měsíc, protože odešli dva božídarští občané, paní A. Dočekalová a pan P.Gernat. Naprosto rozdílné generace spojovaly složité rodinné vztahy a zdraví. Upřímnou soustrast rodinám.

Dušičkovou pobožnost sloužil v sobotu 30.listopadu ve 13:15 u kříže na místním hřbitově asistent ostrovského faráře za účasti 5 farníků (2 z Božího Daru). Jeden z farníků vyjádřil přání pokračovat v celebrování mší svatých v kostele. Zda se tak bude dít, nikdo nevěděl. Mši narušil jeden místní chatař zbíjecím kladivem, neznaboh určitě! Jinak by dopřál klidu tomuto svátečnímu dni a obřadu.

KULTURA

Vánoční strom nazdoben již 23.října. Měli jsme náskok, co kdyby Ježíšek navštívil děti dříve, že? Lítá už 2000 let pořád ve stejný den. A letos byly na Božím Daru vánoční stromy hned dva (jeden u kostela sv. Anny a jeden na náměstí). Chudák Ježíšek!

FOTOGALERIE

SPORT

Ve dnech 18.-20.října se na Božím Daru uskutečnilo Kynologické cvičení Horské služby ČR a Policie ČR. Zeptali jsme se Jana Šimečka, hlavního koordinátora akce: 1.Kolik psovodů a pejsků se cvičení HS ČR a PČR zúčastnilo? 2. Jaké úkoly (příklad) plnily? 3. Byly některé speciální krušnohorské lokality, které jste využili? 4.Co bylo cílem cvičení? 5. Konalo se v Krušných horách poprvé? 6. Jak se osvědčili krušnohorští pejsci?

„13 psů HS 5 psů PČR. Cvičení bylo na vyhledávání osob v plochách a objektech. Cvičení bylo v Krušných horách podruhé.“ A dodejme, že pachově nejbohatšími lokacemi určitě byly bývalý „bordel“ a Ježíškova cesta. Pátralo se totiž ve dne i v noci. Pátral také Jožin, nikoliv z bažin, ale pejsek – labrador z konzumu Čáda jako aspirant.

FOTOGALERIE

O státním svátku 28.října se uskutečnil 18.ročník Dámské jízdy, závodu výhradně pro ženy. Letošní pěší verze se zúčastnilo 106 holčiček, slečen i žen. Kdo po 11.hodině dopolední vyrazil na Ježíškovu cestu potkával námořníky, mořské panny, medúzy, nebo třeba potápěče. Nejmladší a nejstarší účastnici dělilo neuvěřitelných 78 let a všechny dámy bez rozdílu to za slunečného podzimního počasí opravdu bavilo. Povinnou zastávkou na Hubertkách byl FruFruBar a žádná z mořských panen nezaváhala a v cíli si dala gulášovou polévku. I letošní ročník organizačně zajistily město Boží Dar a LK Slovan Karlovy Vary, podporu věnovaly ČUS Sportuj s námi, Tipsport a

řada dalších partnerů. Po tombole se strhla „božídarská hlasovačka“ a souboj atraktivní témat vyhrála „Antika“ nad „Večerníčky“. Takže pro ročník 2022 se ženy promění v antické bohyně.

FOTOGALERIE

HASIČI

Silný vítr ve dnech 21.-22.října zaměstnal také naše hasiče a Horskou službu Boží Dar. Z důvodu padlých stromů přes silnici I.třídy zůstala hlavní spojnice mezi Božím Darem a Abertamskou zatáčkou od zhruba 10 hodin uzavřena. Za jednoduchým hlášením stálo hodně fyzické práce. Dne 21.10.2021v 10:06 vyjela JSDH Boží Dar s CAS 20 T 815 na odstranění popadaných stromů na silnici 1/25 a 2/219. Dne 22.10.2021 v 7:56 vyjela JSDH Boží Dar s CAS 20 T 815 na odstranění spadlého stromu na Klínovec.

Naši hasiči pravidelně asistují při přistání vrtulníku v součinnosti s Horskou službou a Záchrannou službou KV kraje. Bohužel 30.10.2021 po 16. hodině to nebylo cvičení, ale z důvodu převozu zraněného. Na dobu nezbytně nutnou bylo nutno uzavřít také silnici I.třídy.

OSTATNÍ

Od 7 do 9. října se do nejvýše položeného městečka v ČR na pozvání Loveckého spolku Boží Dar sjelo téměř  100 myslivců z celé České republiky. Na slavnostním nástupu bylo opravdu živo i díky přítomnosti 20 honců se 40 psy honičských plemen.  „Velká naháňka“ má pevný řád od kontroly dokladů, poučení o bezpečnosti, rozdělení střelců do menších skupin a přesun k vybraným posedům pod vedením tzv. závodčích.  

Ing. Karel Picura, lesní správce Městských lesů Boží Dar, upřesnil: „Takový střelec si posedí zhruba 3 hodiny. Honci se psy vyrážejí obvykle z 5-6 různých míst v městských lesích. Procházejí houštiny a předpokládané úkryty zvěře, která se tak dává do pohybu a poskytuje myslivcům šanci být ulovena.“ 

Ing. Picura shrnul výsledky letošní Velké naháňky: 3kusy jelení zvěře uloveny celkem, pátek bez úlovku.
Sobotní akce se příznačně jmenovala Boží čekaná. A pak už čekala na fajnšmekry jen výborná “divoká sekaná”.

FOTOGALERIE

Relativně pozdě na podzim zahájili někteří majitelé výstavbu 3 nových objektů v apartmánové čtvrti, přezdívané „Vrátného dolina“, kde trvale žijícího obyvatele aby člověk pohledal.

Od posledního říjnového týdne zajíždí v rámci linky Krušnohorského autobusu z Prahy nově UNESCO polepy opatřený autobus.

FOTOGALERIE