Boží Dar

Kronika

POČASÍ

Deštivé počasí v prvním srpnovém týdnu provázely také podzimní teploty kolem 15 stupňů. V polovině srpna trápily vysoké teploty celou jižní Evropu, v Itálii padl rekord 48 stupňů, na Božím Daru jsme po dva dny byly také blízko rekordním letním teplotám. V týdnu od 16.srpna došlo k prudkému ochlazení jako signál, že prázdniny se blíží ke svému konci. Někteří turisté Krušné hory podcenili a z Ježíškovy cesty se vraceli „na kost“. Místní vytáhli ze skříní zimní bundy a čepice, když teploty klesly pod 10 stupňů přes den a foukal studený vítr.

Víkend 21.-22.srpna přinesl prudké oteplení a slunečné počasí, které uvítali zemědělci a mohli konečně usušit a sklidit připravené balíky sena z okolních horských luk (Horský statek Abertamy letos senem výborně zásoben na rozdíl od chudého roku 2020.

A nezaprší a nezaprší, aneb jak někteří odborníci předpovídali 100 leté sucho. To jim rozhodně nevyšlo. Poslední dva srpnové týdny byly na Božím Daru mimořádně deštivé a chladné, ráno teploty klesaly pod 10 stupňů a přes den jsme potkávali místní i návštěvníky oblečené v podzimních bundách. Prostě léto už letos bylo!

COVID

Čechy vs. Morava a vedla Praha v počtu nakažených zejména mutací delta na 100.000 obyvatel. Vláda ČR schválila opět další rozvolnění. Před novým školním rokem opět nepřipravila v dostatečném předstihu pokyny pro školy, jak už jsme si zvykli. Jen loňský scénář a zavření škol už by snad nikdo nepřipustil. Vždyť božídarští prvňáčkové svoji paní učitelku možná neužili.

AKCE V OBCI

Od 2.srpna se 26 děvčat a chlapců ve věku od 11 do14 let z Bavorska, Saska, Durynska a Česka zúčastnilo v Božím Daru letního tábora EUREGIA EGRENSIS. Tábor zahájil starosta města Ing. Horník a průvodcem byl pan Vojtěch Glaser, který nám řekl:
„Průvodcem jsem byl od pondělí do pátku. Měli jsme typické božídarské počasí, takže z rozhledny na Klínovec po 4kilometrovém pochodu jsme nic neviděli. Když jsem se vždy ráno objevil, slyšel jsem česko-německé hlášky, že bude opět pochod. Tak jsme pochodovali po Ježíškově cestě i Božídarském rašeliništi. Navštívili jsme také štolu č. 1 a některým ve značkovém oblečení a obuvi asi příliš teplo v podzemí nebylo. V pátek mne za odměnu pozvali na oběd. Věřím, že náš region poznali důkladně.“

Na dopoledne 03.08.2021 připravili program zástupci EUROPE DIRECT Vogtland a EUROPE DIRECT Karlovy Vary o Evropské Unii, který byl zahájen dvojjazyčným kolem otázek o zemích EU. Prvním úkolem bylo přiřadit správnou vlajku k daným evropským zemím. Dále následovaly otázky jako například: Jakou měnou se platí v České republice?
Pro děti byly připraveny exkurze po památkách a přírodních krásách Krušných hor. Snad se jim u nás líbilo.
FOTOGALERIE

STAVEBNÍ PRÁCE Hřbitovní zeď se v polovině srpna dočkala opravy a nového „fasády“.

Byla vypuštěna nádrž pod benzinkou s cílem ji vyčistit a rozšířit pro dodávky vody pro sněžná děla na sjezdovku za hotelem Praha. Snad se to na x-tý pokus podaří dotáhnout. V některých místních hrklo, protože měli v živé paměti zvednuté stavidlo holandskými návštěvníky před několika lety. Tentokrát to máme pod kontrolou.

 

2.ročník setkání oldtimerů a staré zemědělské techniky se uskutečnil ve dnech 19.-21.srpna. Nezaměnitelné bafání traktorů naplnilo božídarské ulice a náměstí. Perfektně udržované traktory a povozy obdivovali místní i turisté.

FOTOGALERIE

NAŠI OBČANÉ

Na bývalých odvalech a výsypkách středověkých šachet v okolí se začaly v létě objevovat dřevěné lavičky. Prima posezení s výhledy na Božídarský Špičák nebo do údolí na Ostrov a Karlovy Vary instalovali Ondra Čáda Čáslavský a Románek z Bifé Café Boží Dar. Děkujeme za dobrý nápad pro místní. A u laviček nezůstalo: u každé jsou vysazeny černé jeřabiny. Na podzim nové lavičky určitě na dálku poznáte.

KULTURA

V neděli 15.srpna zavítali na Klínovec a Boží Dar zástupci diplomatických misí zemí ASEAN (Myanmar, Vietnam, Filipíny, Indonésie aj.) Vystoupali až na vrchol Klínovce a historickou rozhlednu. Ano, zvažovali těch 78 schodů. Ještě 20 minut před příjezdem byla před rozhlednou fronta a nevím, zda by také ambsadoři ji museli vystát.

Na Božím Daru si prohlédli kostel sv. Anny. Na výzvu, zda do toho jdou, všichni zdolali zrenovované schodiště na zvonici, trošku se zdráhal zástupce Myanmaru, ale nakonec na společné foto u zvonu do výšin dorazil.

Diplomaté zavítali do vlastivědného muzea, kde obdrželi dárkové tašky. Na Cínové stezce vyvolala vládní kolona vozů s CD označením opravdové pozdvižení, zastavila i hlídka Policie ČR.

Pak se odebrali na oběd do pivovaru Červený Vlk a co jim navařili? To nám bohužel z pivovaru nechtěli prozradit.

FOTOGALERIE

 

28.srpna na Boží Dar zavítala roadshow „České dědictví UNESCO“. Dalo by se říci mini roadshow v podobě jednoho stánku s letáky, kvízy a soutěžemi, které využili zejména účastníci Karlova kroku.

FOTOGALERIE Karlův krok

 

V neděli 29.srpna byly naposledy zpřístupněny interiéry zrekonstruovaného kostela sv. Anny. Od slavnostního otevření byl zájem opravdu velký z obou stran hranice. Od 1.září mohou zájemci nahlédnout pouze přes vstupní mříže. Dle informací starosty města se plánují bohoslužby a také se hledá pozice zvoníka.

SPORT

30.ročník Kiwi muže v triatlonu absolvovali také božídarští triatlonisté – senioři: Jan Tichý a dva jeho kamarádi a komentovali svůj výkon slovy: „Kamarádi, my vám ty medaile přivezeme."

FOTOGALERIE

Ve dnech 11.-12.srpna proběhl Mírový běh poprvé v historii Božím Darem. Spojoval trasu mezi Maďarskem a Německem. Myšlenka vznikla v roce 1987 a pochodeň přátelství dnes byla vidět na náměstí, na Božídarském rašeliništi (v suchém počasí docela riskantní podnik) a po Cínové stezce směrem Potůčky, kde překročila českou státní hranici. Za Boží Dar se akce zúčastnil místostarosta Jan Formáček.

FOTO

VIDEO:

Na Ježíškově cestě na pozemcích Lesů ČR od letošního roku je pro děti nová tělocvična, a ne ledajaká – celá ve dřevě, celá na zdravém vzduchu v přírodě. Autorem návrhu i kompletní realizace je bývalý trenér běžeckého lyžování pan Jan Novák starší. Prý se nudil, tak pořídil Ježíškovu tělocvičnu.

FOTOGALERIE

 

28.srpna se po roční koronavirové pauze uskutečnil 17.ročník Nordic Walking pochodu Karlův krok. Řekli byste v ideálním letním termínu, ale teploty lehce nad desítkou a vydatné přeháňky by se daly přirovnat spíše říjnovému božídarskému počasí. Mezi 167 startujícími byli také božídaráci. Schwarzovi ve čtyřčlenném zastoupení na domácích tratích vybojovali kompletní sbírku medailí: zlato syn Jonáš, stříbro maminka Eva, bronz tatínek Vilda na 5km a výborně si vedl také dědeček na trati 15km jako nejstarší božídarský účastník. Tatínek s maminkou na rozdíl od dědečka sice moc netrénovali, ale Jonáš je prý do cíle „dotlačil“. Znalost domácích tratí – malého okruhu Ježíškovy cesty – prokázaly také Jitka Peřina a Marta Petzoldová, které to určitě zkratkou do cíle nevzaly. Nejlepší zastávkou byla občerstvovací stanice na Hubertkách.

Doplňkový program tvořil Božídarský country festiválek, kapela Album či solisté Danny Siegel a St. Johny Blues by si zasloužili širší publikum, ne zmoklé a promrzlé fanoušky. Startovné věnovali organizátoři sportovnímu klubu SK Kontakt bB Karlovy Vary a jeho handicapovaným sportovcům. Dárkový šek ve výši 15.500 Kč převzaly dvě členky oddílu Adéla a Nikola. Je dost příznačné, že právě v tento den se do finále na paralympijských her v Tokiu probojovala handicapovaná karlovarská plavkyně Vendula Dušková.

FOTOGALERIE

 

 

MÉDIA NAPSALA

Jsme limitovaní rozhodováním obce Boží Dar. Už se s jejím vedením i soudíme, protože nám bojkotuje připojení na veřejný vodovod, což je nezákonné.“ A pan jednatel, mj. hlavní aktér v projektu Skywalk na Klínovci, v článku vyjádřil svůj sen: Vrcholy hor bez aut.“ Petr Zeman jednatel Skiareálu Klínovec.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/rozhovor-petr-zeman-jednatel-skiareal-klinovec-krusne-hory.A210817_622297_vary-zpravy_ba#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=vary&utm_content=main

 

OBECNÉ

V srpnu 2021 navštívil Českou republiku německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Za Senát se zúčastnil ing. Jan Horník a jeho témata byla dostavba dálnice mezi Chebem a bavorským Marktredwitzem, vlakové spojení na Norimberk a prohlubování spolupráce ve všech oblastech v česko-německém pohraničí a posílení role jednotlivých euroregionů. Pan Steinmeier jako první německý prezident navštívil pietní místo, kde zemřeli parašutisté podílející se na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.