Boží Dar

Kronika

POČASÍ

První školní víkend přinesl na Boží Dar babí léto se slunečným počasím a odrazil se na velkém zájmu návštěvníků – pěších turistů, cyklistů z ČR i ze sousedního Saska.

Zářijové týdny dostaly charakter ryze podzimní s mlhami a denními teplotami kolem 10 stupňů. V nové části Božího Daru pokračovala výstavba objektů apartmánových domů (od hrubých staveb, přes střešní krytiny, až po fasády).

Poslední zářijový víkend byl ve znamení teplot nad 15 stupňů a podzimní nálady s podzimními barvami. Prodloužený svatováclavský víkend od soboty 25.září do úterý 28.září přinesl enormní zájem návštěvníků, parkoviště Kapka bylo z min.80% zaplněno. V kolonádu se proměnila Ježíškova cesta, trasa na Klínovec přes sjezdovku za Prahou. Na Božím Daru jsme zaznamenali také zvýšený výskyt domácích mazlíčků, psů všech plemen. Žádná dobrá zpráva pro místní kocoury i pejsky.

 

AKCE V OBCI

4.září od 18 hodin celebroval první pravidelnou bohoslužbu pro veřejnost v kostele sv. Anny páter Krysztof Dedek. Byť původem z Polska mluvil plynně česky. A kromě tradičního čtení z evangelia a modlitby se věřící dozvěděli například o filmu, který se mu nejvíce líbil na letošním Filmovém festivalu v Karlových Varech. Krásný zpěv a dvojici skvělých ministrantů Vojtu a Vojtu obstarali věřící z plzeňské diecéze, kteří jsou právě na božídarské faře.

Kostelní akustika při zpěvu vyzkoušena, bohužel varhany nehrály.

Počet přítomných: 2 Božídarští, zbytek přespolní Krušnohorci Abertamy, Pernink a ubytovaní hosté.

V podvečerních hodinách se ze schodiště kostela ozval sborový zpěv. Pro potěšení kolemjdoucích si po společné vycházce zazpívaly členky Pěveckého sboru z Crottendorfu a projevily zájem o hudební vystoupení v našem kostele.

Další bohoslužby pokračovaly v září každou sobotu od 18 hodin.

FOTOGALERIE

 

Boží Dar hostil ve čtvrtek 16.září IT seminář pro naše seniory. Jak začínal news: „Evičko, vezmi si jablíčko, nic se ti nestane.“ První fake news a mnoho dalšího užitečného o lživých informacích v médíích představil Ing. Zdeněk Svoboda jako jeden z lektorů přednášky pro seniory Obezřetnost na internetu. Seminář připravil pro seniory nedávno založený Novinářský inkubátor. Akce se zúčastnilo 8 zájemců, z toho 1 naše seniorka, dále zástupci města Boží Dar (ing. Horník a ing. Nováková). Znáte pojmy? Fact-checking, hoax (houks), fake news (fejkňůs), malware (malvér), click bait (klikbajt), fishing (fišing) a další? Přednášející vysvětlil starší generaci druhy médií, způsob a důvody šíření fake news.

 

NAŠI OBČANÉ: 12.září se narodila Veronika. Do klanu Novákových přibyla možná další lyžařka, nebo bude Verunka radši snowboardistkou? Uvidíme za pár let. Přejeme jí zdraví a lásku do života.

NAŠI OBYVATELÉ: Mezi naše obyvatele můžeme bez pochyby řadit také ty čtyřnohé. A kromě poplatku 1000 Kč je jejich přínosem vzorná reprezentace obce: horskoslužebničtí psi Šuplík a Black se v září úspěšně zapojili do dvou pátracích akcí po zmizelých osobách v okolí Božího Daru. A Black opravdu našel. V Šuplíkově případě byla pátračka zbytečná.
Další body pro psí obyvatele obstaral na mezinárodní psí výstavě až v daleké Praze labrador Jožin z Konzumu Čáda, který vybojoval stříbrnou medaili. Blahopřejeme.

 

KULTURA

15. ročník Svatováclavského setkání 25. září 2021 na Ryžovně z důvodu koronavirových opatření organizační týmy z Abertam a Breitenbrunnu zrušily. Rozhodly se však poslat krátký pozdrav: pánové Rudolf Löffler a Kraus se na Ryžovně přece jen sešli.

V letošním roce jsme si připomněli 235 let od založení samostatné farnosti Seifen a počátků vedení matričních knih v této zaniklé osadě. Farníci na vlastní náklady zbudovali v letech 1806-1808 jednolodní kostel svatého Václava, který bych zbourán komunistickým režimem v roce 1968.

VIDEO

 

30.září Nová obří skulptura u kruhového objezdu na Božím Daru Šest metrů vysoké trojrozměrné umělecké dílo, jehož autorem je přední český sochař Václav Fiala, ztvárňuje dva symboly typické pro region: hornictví a víru.

„Hornictví dávalo lidem v Krušných horách po staletí obživu a víra jim pomáhala v nesnadných životních podmínkách přežit,“ vysvětlil symboliku uměleckého díla Václav Fiala. Ocelová konstrukce skulptury tak obsahuje jak znak hornictví, zkřížený mlátek a želízko, umístěný do portálu štoly se vsazeným klenákem, tak i obrys kostela s křížem jako symbolem víry navrchu. „K víře v Boha se odvolává nejen hornický pozdrav Zdař Bůh, ale i název města Božího Daru,“ doplnil autor díla.

Cena je opravdu vysokohorská: 480000 bez DPH: Doufejme, že žárově pozinkované umělecké dílo tzn. protikorozně ošetřené, za ty peníze vydrží a přinese min. 1 milion turistů, aby se investice Montanregionu vrátila.

FOTOGALERIE

 

Štola Johannes 30.září uzavřela letošní turistickou sezónu. Zájem o prohlídky památky UNESCO vykazovali v porovnání s rokem 2020 převážně čeští turisté. Sporadicky a opatrně vzhledem ke COVID situaci jezdili letos němečtí návštěvníci. Významně narostla obsazenost v měsíci září, které s výjimkou posledního dne zaplnili turisté téměř každý den. I rok 2021 představoval rekord téměř 2400 návštěvníků. Jaké cíle si dávají průvodci pro rok příští? Přece ambiciozní a dosažitelné = 2500. O dobrou pověst štoly Johannes se postarali Martin a Tomáš. Děkujeme.

 

SPORT

4.září se na Jahodové louce u Božího Daru uskutečnil 56.ročník Běhu lyžařů. LK Slovan a zároveň Boží Dar skvěle reprezentovali Matyáš Bauer (1.místo), Aneta Bauerová (2.místo) a Lukáš Štěrba (3.místo). Znalost místních tratích se ukázala velkou výhodou, zejména vražedné stoupání na Dachstein mají místní natrénováno. Dorazili také fanoušci z Božího Daru: Vankovi, Čáchovi, Štěrbovi, Bauerovi. Přítomen byl také pan Jan Novák st., zasloužilý trenér a organizátor tohoto závodu, který na otázku: Pane Nováku, proč se tady jen tak sluníte a procházíte? vysvětlil, že už je ve sportovním důchodu.

Jaký koláč byste upekli na závod na Jahodové louce? No přece švestkový jako jedna z božídarských maminek.

FOTOGALERIE

 

V sobotu 11.září se uskutečnil 2.ročník Kiwiboje. Když to nejede na sněhu, jede to na trávě na historických lyžích.

Druhá sobota v září tradičně patří letní edici lyžařských závodů v dobovém telemarku, které pořádá Telemark Team Boží Dar. Akce s názvem Kiwiboj, který se pro tuto edici ujal a odkazuje na legendární zimní závody KIWI Cup, se i v letošním roce konala na Neklidu na Božím Daru. Na tři desítky lyžníků a lyžnic se utkalo v disciplínách, jako byl hod hůlkou, skok s lyžemi z místa či hromadný slalom nebo sjezd na historickém kole. Novinkou letošního ročníku byla střelba z lyžopraku. Účastníci rovněž pomeřili síly v kuličkách a čáře. „Pandemie nám už dvakrát znemožnila se potkat na sněhu. Původně akce, která měla zimní závody jen dočasně zastoupit, se už ale pro svou oblíbenost mezi účastníky stala další z našich pravidelných aktivit,” uvádí Roman Nepožitek z pořádajícího spolku.

Zapsala: Lucie Nemešová

FOTOGALERIE

 

V sobotu 11.září ani deštivé počasí neodradilo rodiny s dětmi z české a německé strany hranice, aby absolvovali 3kilometrový Pochod na Dětský den z Božího Daru na náměstí v Kurort Oberwiesenthalu. U saských sousedů to žilo bohatým kulturním programem, například tanečními vystoupeními v krojích.

FOTOGALERIE

 

 

HASIČI

V neděli 19.září ve 12 hodin uctili členové SDH Boží Dar památku dvojice dobrovolných hasičů, kteří přišli o život 15.září při zásahu po výbuchu plynu v obci Koryčany na Kroměřížsku. Nastoupena byla naše jednotka i vojenská technika. Čest jejich památce!

 

Úderem 9 hodiny 25.září byl proveden nástup jednotek SDH Boží Dar, Breitenbrunn a Kovářská před místní hasičskou zbrojnicí. Základní zadání znělo procvičit si postupy a vyzkoušet techniku při vyprošťování z vozidla. Na každou jednotku čekal vrak vozidla, na kterém prověřila postupy při autonehodě. Ze zachovalých sedanů se za necelou hodinu staly „kabriolety“. Bylo vidět sehranou práci jednotky při páčení dveří, bezpečném odstranění předního či bočních skel, nebo odstřihávání velkých autodílů (střechy, kufru), kde by mohli být řidič či pasažéři při nehodě zaklíněni.

FOTOGALERIE

 

 

OSTATNÍ

Vodní nádrž pod benzinkou se v září dočkala prohloubení a vyčištění. Slouží v zimní sezóně jako zásobárna vody pro zasněžovací systém sjezdovky za Prahou. Více vody, více kvalitního sněhu. Jen místní kachny byly zmateny, že jim zmizela přistávací plocha a koupání.