Boží Dar

Kronika

2010

 

 píše Vladimír Král

 

Léta Páně 2010

Takto se dříve označil nastávajcí se Nový rok. Chci toto připomenout mladší generaci.

 

  Letošní zima v celé zemi je ve znamení tvorby umělého sněhu i když na horách bylo ho dostatek, Ti, kteří jsoiu skalní lyžníci, jezdí buď do rakouských, či italských Alp a Dolomitů. V současné době je lyžování u nás celkově dražší.

 

 Návštěvníci Božího Daru a chataři žijí ponejvíc od vánoc do velikonoc v této krásné přírodě. Jen pro upřesnění. Stálých obyvatel je cca 185, v zimě asi 2.000,

v r. 1950 zde žilo až 1250, ponejvíc slovenští horníci. Na Zlatém kopci je nyní asi 25 chatařů, jinak nikdo a je tam krásně.

 

 V únoru žije a připravuje se tradiční "Karlův běh" je to již   ročník, zároveň s ním je dětský "Karlík" letos   účastníků.

 Také je již populární Maškarní běh pro ženy a dívky.

 

 Letošní olympijské hry byly pro naše občany- fanoušky v očekávání na "našeho" Lukáše, jak bude mít formu a štěstí na jeho disciplínu. Fandili jsme na radnici a přáli vše dobré - Lukáš nezklamal. Jeho úsilí se splnilo získal 2 bronzové medaile!

 Škoda, že p. Šperl byl mimořádně vyňat ze štěfety, která získala III. místo!

 Velké vítání obou závodníků místními fanoušky a novináři, spolu s autogramiádou, odešli p. Bauer a P. Šperl domů.

 

 Zima na Božím Daru je přívětivá pro všechny kategorie, máme radost a těšíme se na nalíčené dívky a ženy v běhu na lyžích t.j.7 ročníků "Dámské jízdy" jako konkurence Karlova běhu.

výsledky              slečny                               ženy                          seniorky

         1.)          Žandová M.                     Bauerová K.              Jindrová E.

         2.)          Machová K.                     Plhová E.                   Trnková E.

         3.)          Machová M.                     Skuhrová A.              Skuhrová A.

ceny předával p. starosta a ministr p. Janota

 

 Tradiční 39.ročník Karlův běh na lyžích v sobotu memorial p. Pravečka a v neděli memorial p. ing. Čáslavského, kteří věnovali lyžování celý svůj volný čas.

Účastníků bylo 701 a počasí přálo bylo slunečno.

 

Red Bull Nordix si odbude premieru na Božím Daru.

České hory už viděli a pamatují hodně, ale tato událost, ne. Starty ve čtveřicích běh nerovným terénem, přes můstky, skokánky, klopené zatáčky, sprint a lákadlo peněžní odměna.  Je to vůbecc poprvé, kdy se tento závod poeje v Čechách. Závoda se jedou vyřazovacím způsobem a dvě kategorie, ženy a muži, průběh jako u skicrossu, stačí klasické běžky.

 

 Nejenom radost, ale i smutek přišel mezi sportovce a občany. Odešel nám kamarád, horský vůdce, záchranář Horské služby, kde sloužil 23 let poctivě

   Pavel Hrnčíř zemřel nečekaně a náhle. Čest jeho památce.

Nelze zapomenout na božídarského bouřliváka  Jardu Václavka, který zemřel v těžké nemoci v den svých narozenin, který byl sportovním potapěčem, lyžařem, horolezcem.

 

 Zima skončila, jaro přišlo s oslavou stavění májky za velké účasti dětí a občanů, pekly se buřty, bylo veselo.

 V neděli na 1.máje, byl odstartován Walking 2010- je to pochod s hůlkami a astartovalo 142 sportovců a adětí. Byla i velká účast německých závodníků. Závody pořádaly ženy z B. Daru a vedla je p.Jitka Peřina.

 

 také radnice se vrátila do svého opraveného sídla. Dostalo důstojnou tvář. je to opravdu krásné a přehledné vnitřní vybavení. ve vestibulu v druhém patře je původní hodinový stroj z roku 1845. Byl zrestaurován a opět oznamuje čas.

 Novinkou je vestavěný výtah pro návštěvníky do obecního úřadu. Byl upraven vchod do restaurace a tím vznikl prostor pro museum a prostorná čekárna.

 

 podzim byl teplý a hojnost hub dělala místním i návštěvníkům radost.

 Zima přišla brzo a na vánoce lěželo až 1,1m sněhu.  Advent byl opět velmi dobře připraven a zakončen konzertem.

Silvestr a Nový rok byl na sněhu.

 Je potěšující, že společenský život se rozvíjí díky místním ženám p. Jitce Peřině a p. Poštové.

Pan Rudolf Chlad zvolen do parlamentu.