Boží Dar

Kronika

2009

 

píše Vladimír Král

 

 Rok 2009. Co nám přinese? Dobro? Letos to bude 20 let co se změnil režim, lumpové však zůstali dál a škodí státu tak i obyčejným lidem - to je demokracie? Naše soudnictví v některých rozhodnutích je podivné a nesparvedlivé pro někoho! Proč?

 

 Náš občan Lukáš Bauer letos udržel formu a získal stříbro ve Světovém poháru v běhu na lyžích- opět blahopřejeme!!!

 

 Proslavený "Karlův běh" vyšlo počasí, tak i účast závodníků- chyběl pouze " Jirka Čáda". Tak jako zakladatel pan Praveček bude i Čáda stále na startu.

 

 V pátek 10.4 byla veřejná schůze za účasti starosty p. ing Horníka, p. Formáčka, p. Haškovce, Nováka a p. Čechury s informací o zimní údržbě, lyžařských terenech, realizovaných akcích: naučná stezka - rašeliniště, na Klínovci, - rekonstrukce radnice, - infocentra,- restaurace.

Pan ing Horník poděkoval a blahopřál k výročí významnému jubileu panu Dočekalovi k 75 letům, panu Fändrichovi 75 let a paní Františce Fořtové k 90 letům.

V programu jednání bylo řešeno: naučná stezka, rašeliniště, zimní údržba ( bylo tolik sněhu, že už ho nebylo kam dávat), dále problematika psů, využívání městských pozemků k využití pro sportovní činnost.

Realisované akce: vyasfaltování silnic na Božím Daru, oprava radnice, infocentra a restaurace, vybudování cesty na Rýžovnu. Dík patří paní Z. za přípravu a hlavně za profesionální zpracování a kladné a úspěšné vyřešení potřebných akcí. počítá se s obnovoukašen, soch, pítek a pod. Opravu silberstrasse a zpřístupnění štoly Johannes, zahájení projektu Saxtrans IT- internetový projekt o turistických možnostech. zastupitel Jan Novák informoval o výstavbě nového víceúčelového hřiště. eho lyžařská louka, škola lyžovánípřitahuje stále více dospělých s dětmi a to je dobré i pro město. paní ing. Z. informuje, že budou instalovány informační tabule u naučné stezky, kde budou základní informace o fauně a floře. Těžební území bylo v r. 2008do t.zv. Ramdarské úmluvy o ochraně přírodních lokalit jako u Unesco stavební památky.

Oprava stezky hotova v r. 2010.

  V prosinci 2007 byla otevřena " Ježíškova cesta". Tento projekt byl vybudován se spoluúčastí fondů Evropské unie, Karlovarského kraje a města Božího Daru.

Na obou cestách jsou houpačky, průlezky, Ježíškovi pomocníci a pohádkové dřevěné přístřešky, kde jsou mapy, ale pro děti úkoly, za které obdrží odměny v infocentru. Když si v infocentru vyzvednete knížku a vydáte se, najdete pohádkové postavičky, které vytvořil samouk Zdeněk Rofejz.

 

  Letošní zima byla štědrá na sníh pro  radost dětí a sportovců, ale pro údržbu a občany byl sníh už nebylo kam ukládat. Letos byl uzavřen Boží Dar 2x dva dny. Sníh ležel 6 měsíců. Dle informace náčelníka HS pana Chlada bylo přes 700 zásahů. pro těžké případy létají helikoptéry z Ústí a z Plzně.

 Léto je podivné- prší a je chladno. Je 26.července Svaté Anny- je chladno.

Úřad stále na náhradním místě. Radnice a Infocentrum se dle plánu opravuje. Je velká škoda, že se zrušila světově známá pekárna, protože chlebu se říká Boží Dar, zajděte se podívat do hotelu " Zelený dům", kde je u vchodu, rovněž další rarita, je: "držadla" u mísy, když je někomu špatně, tak na WC je evropský unikát- na vyprázdnění žaludku "mísa".

 Letos napadl sníh již 14.října a napadlo 20cm a ležel týden.

 Nelze zapomenout na stavění tradiční májky. Vzhledem k bohaté nadílce sněhu letošní zimy, byla obava, že se nepostaví, díky pomoci našich hasičů, kteří pomocí horké vody, připravili ohniště a místo pro děti a postavili májku. Za krásného počasí a nadprůměrné teploty se oslavila Filipojakubská noc i podvečer.

 V neděli 31.5 v 15.hod vypukla tradiční velkolepá oslava, která každoročně probíhá u příležitosti kácení májky. Nikdo májku nám neukradl a místní hasiči svým veselým programem nás všechny pobavili, i když mrholilo a bylo 10°C+. Návštěvnost byla větší než vloni losovalo se o májku, kterou vyhrál p. Jakub Verner.

 

6. ročník Karlova kroku - Nordic walking maratonu

se pomalu rovněž stává populárním božídarským lidovím závodem.

 5. září se sešli milovníci se specielními holemi na Božím Daru, kolébce v čechách této nové sportovní aktivitě.. Právě vznikl první Nordic Walking v Čechách. A kdo zvítězil? Každý! Odstarovalo 120 účastníků všech kategoriích za sychravého počasí.

 Klub Krušných hor, za podpory agentury M-Production, SC a B.Daru připravili tři zajímavé okruhy, pro nejmenší 1km okolo obce, 5 a 15 km okruh. Všichni si mohli zdarma vypůjčit hole u stánku LEKI a GABEL. Do cíle se těšili všichni na svůj čas. Bylo pro účastníky občerstvení. Vyhlášení vítězů bylo za nepříznivého počasí a hrála kapela Vintage wine s irskou muzikou a Country kapela Wodboku. Byla tombola, kterou roztočil slavný lyžařský borec Lukáš Bauer. Sponzoři město Boží Dar, Karlovarský kraj, Severočeské doly a.s.Wir, Husky, Tiskárna Horák, SMPROJEKT.  Díky všem!

 

  Božídarská lovecká splečnost pořádá 28.11.2009 13.myslivecký ples a vyzívá tak ostatní spolky, aby rovněž navázaly na traiční plesy, které vytvářely radostnou náladu v zimním období, maškarním rejem místních občanů, tak návštěvníků sportovců. Ve společenském sále se prohýbala a houpala podlaha pod tíhou sportovců.

 

  Byla opět veřejná schůze, velmi dobrá účast občanů i diskuze.

 

  Další sníh napadl cca 25 cm, 20. 12. bylo -20°.

 

 Adventní večery proběhly jako vždy vesele.

 

 Slavnostně se otevřela poštovna a info.

Probíhá razítkování Ježíška na dopisy.

Protože je málo sněhu, je velký zájem o cestu Ježíškovu, hlavně pro děti.

 Uskutečnil se na Štěpána v kostele malý koncert za účasti.

Dále tradiční koncert " Rybova mše", která měla velký aplaus u diváků.

 Vánoce byly jak má být - bílé. Návštěvníků ze zahraničů bylo málo. Avšak Silvestrovské oslavy jsou stále hlučnější.

 

 V letošním roce 6. září se narosil pouze Martin V. , matka Martina, otec Jakub.

Školní docházku nastoupily Maruška Kreisingerová, matka Dáša, otec Rudolf t.č. rozvedeni.

Lucie D. matka Eva, otec Oto Šimánek. Lucinka navštěvuje školu v Oberwiesenthalu.

 

Božídarští jubilanti